20 Aralık 2014
Yorum Yap
#2911309

D-Smart Net Çağrı Merkezi Sorunu Çözmüyor

1 aydır D-Smart yalın İnternet üyesiyiz. Türk Telekom' dan İnternet hizmetimizi yeni sonlandırdık ve D-Smart İnternet imiz de gitti. 5 gündür Çağrı merkeziyle görüşüp teknik servis hizmeti istiyorum. Sorunu çözmek şöyle dursun 'modeminiz otomatik olarak ayarlanmıştır' diye dalga geçercesine bir mesaj gönderip randevuyu kendilerince kapatıp müşteri yıldırıyorlar.


Gönderdikleri şifreyi Wi-Fi ye girince hatalı giriş diyor. Tekrar servis randevusu alıyorsun onlar bu yöntemle güya sorunu çözüyorlar. Kırılamayan garip bir döngü ve D-Smart hizmeti pişmanlığı.

Semra 1.301 Okunma

Cevaplar

  • Semra22 Aralık 2014

    Yarın bir haftayı bulacak olan teknik sorın hala devam etmektedir, genel müdürlükteki firma çalışanları da tıpkı çağrı merkezindekiler gibi çözüm üretiyor gibi olmakla kalmıştır. Dsmart ciddi bir hayal kırıklığıdır bizim için. İnternet üzerinden çalışan bir insan olarak böyle lakayt bir firmayla muhattap olduğum için çok pişmanım

  • D-Smart Net Temsilcisi22 Aralık 2014

    Değerli Müşterimiz, Belirtmiş olduğunuz konu hakkında 22/12/2014 tarihinde tarafınıza geri dönüş sağlanarak detaylı bilgi aktarımında bulunulmuştur. Bilgilerinize Sunarız, Saygılarımızla D-Smart ınternet ile ilgili her türlü görüş, öneri ve isteklerinizi 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet veren 0850 266 0 266 numaralı D-Smart ınternet müşteri hizmetlerini arayarak ya da [email protected] adresine e-posta göndererek bildirebilirsiniz.

  • D-Smart Net Temsilcisi20 Aralık 2014

    Abonemizin talebi tarafımıza ulaşmış olup, ilgili birim tarafından kontroller devam etmektedir. En kısa sürede abonemize detaylı bilgilendirme yapılacaktır. D-Smart ile ilgili her türlü görüş, öneri ve isteklerinizi 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet veren 0850 266 0 266 numaralı Çağrı Merkezimizi arayarak ya da https://www.dsmart.com.tr/Musteri-Hizmetleri/Iletisim adresinden göndererek bildirebilirsiniz. Saygılarımızla D-Smart

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler