D-Smart Net Bir Buçuk Aydır İnternet Hızını Düzeltemediler

Can Can17 Ekim 13:13

Eylül ayının 10 undan beri 24 hız almam gereken hızım 0.40-0.50 lerde, bazen düzelme olsa da yasa gereği vermeleri gereken %80 mecburi hızı veremiyorlar. Hakkımızı tüketici hakem heyetinde arayacağız, daha önce başka bir internet sağlayıcıdan yüklü iade almıştım. Görüşme için harcadığım telefon parası da cabası.

Gelişme :

2 hafta önce

Hız şikayetleri devam etmekte, 0.50 -0.80 hızlarda sörf yapıyorum. D-Smart ın başarısına hayranım en azından bu hızla kaza yapma şansım yok... İnternet sağlama konusunda sanırım yeterli tecrübeleri yok. Bu arada aramalara da cevap verilmiyor, veya telefon numaralarımız mimli açmıyorlar, hattan düşüyor vs. Yaklaşık bir buçuk saat içinde sanırım 15 kere arama yaptım. Ama D-Smart almakla çok pişmanım, ben yandım umarım başkaları yanmaz.

23 Ekim 17:59

Şimdiye kadar bir çok alışveriş yaptım, kiminde sıkıntı oldu kısa sürede çözüldü. Ama D-Smart ile yapılan alışverişte artık bıktım. Her gün neredeyse, arıza kaydı bırakıyorum. İster şikayet yazın, ister bagirin, isterseniz kibar davranın. Hiçbir şekilde karşıdan tepki gelmiyor. Bildiğiniz dalga geçiliyor. Ne arayan var ne soran. İki aydır arıza devam ediyor, çözemediler. Kurumsallık beklemeyin. Pandemi yi de bahane ediyorlar. Türk Telekom'a söz geciremiyorlar. Sözleşme bitince internet hizmetinin altyapısı kiminse haricinde kimseyle sözleşme yapmam, kimse yaptıramaz. 0.40 internet hızı nedir ki. Yasal hız, anlaşmış olduğunuz hızın %80 nidir. %80 nin altına Tüketici Hakem Heyeti tüketici lehine karar veriyor. Ne kadar düşük hız varsa hizmet veren ödemek zorunda, bende öyle yapacağım. Sanırım üç yıllık iade alırım gibi geliyor. Herkes hakkını ararsa, sorun çıkaracak firma kalmaz.

  • - Görüntüleme
counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler