17 Ekim 2016

D-Smart Net  Yanlış Bilgilendirme Yapıyor.

Yaklaşık 1 ay önce **tarafından hizmet almaktaydım. D-Smart müşteri temsilcileri tarafından aranıp taahhüt süremin dolduğunu ve D-Smart'tan hizmet alabileceğim konusunda ikna edildim. Bugün elime geçen ** faturasında gördüğüm ceza meblağı üzerine **'i aradığımda taahhüdümün 25.10.2016 tarihinde dolacağını öğrendim. 1 ay erken taahhüdümü bozdukları için 423 TL'lik bir fatura ödemek zorunda kalıyorum.

D-Smart ile görüştüğümde beni D-Smart'a geçiren bayii ile olan telefon görüşmemin dinleneceğini söylediler. Bugün tekrar aradılar ve o ses kayıtlarında bir problem olduğunu dinleyemediklerini söylüyorlar. Resmen dalga geçiyorlar. İstemediğim halde şikayetini kapattılar ve şu an telefon ile tekrardan arıyorum (şikayet kaydı için) açmıyorlar, hata kodu veriyorlar.

Cevaplar

  • D-Smart Net Müşteri Temsilcisi01 Kasım 2016

    Değerli Müşterimiz, Belirtmiş olduğunuz konu ile ilgili gerekli incelemeler yapılmıştır. 19.10.2016 tarihinde müşteri hizmetleri hattından yapılan görüşme ile detaylı bilgi tarafınıza iletilmiştir. Saygılarımızla D-Smart Müşteri İletişim Merkezi 0850 266 0 266 D-Smart ile ilgili her türlü görüş, öneri ve isteklerinizi 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet veren 0850 266 0 266 numaralı Çağrı Merkezimizi arayarak ya da https://www.dsmart.com.tr/Musteri-Hizmetleri/Iletisim adresinden göndererek bildirebilirsiniz.

  • D-Smart Net Müşteri Temsilcisi17 Ekim 2016

    Abonemizin talebi tarafımıza ulaşmış olup, ilgili birim tarafından kontroller devam etmektedir. En kısa sürede abonemize detaylı bilgilendirme yapılacaktır. D-Smart ile ilgili her türlü görüş, öneri ve isteklerinizi 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet veren 0850 266 0 266 numaralı Çağrı Merkezimizi arayarak ya da https://www.dsmart.com.tr/Musteri-Hizmetleri/Iletisim adresinden göndererek bildirebilirsiniz. Saygılarımızla D-Smart

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön