11 Kasım

D-Smart Net Müşteri Temsilcileri Her Seferinde Başka Başka Bahanelerle Müşterileri Geçiştiriyor.

4 gün önce D-Smart Net'e geçtim, fakat bugün aradığımda kalan 3 günde olduğu gibi müşteri hizmetlerinden çeşitli bahanelerle karşılaştım. 4 gündür internete erişim sağlayamıyorum. İnternetin olduğu gözüküyor, fakat sistemsel bir hata ortada ve kesinlikle hiçbir D-Smart çalışanı benimle ilgilenmiyor. Ben işlerimi internetten yapan biri olarak bütün işlerim aksadı. Hayatımda böyle rezillik, böyle vurdumduymazlık görmedim. Kötüsün D-Smart.

Goknur 224 Okunma

Cevaplar

  • D-Smart Net Temsilcisi14 Kasım

    Değerli Abonemiz, Teknik birim internet bağlantısındaki probleminizle ilgili arıza kaydınızı almış ve altyapı sağlayıcısı tarafından 14.11.2017 tarihinde bağlantı probleminiz giderilmiştir. Saygılarımızla.

  • D-Smart Net Temsilcisi11 Kasım

    Değerli Müşterimiz Sayın GOKNUR T., 9778961 ıd numaralı talebiniz tarafımıza ulaşmış olup, ilgili birim tarafından kontroller başlatılmıştır. Şikayet konusunun çözümüne dair bilgilendirme sağlamak adına, en kısa sürede tarafınıza geri arama yapılacaktır. D-Smart ile ilgili her türlü görüş, öneri ve isteklerinizi 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet veren 0850 266 0 266 numaralı Çağrı Merkezimizi arayarak ya da https://www.dsmart.com.tr/Musteri-Hizmetleri/Iletisim adresinden göndererek bildirebilirsiniz. Saygılarımızla D-Smart

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön