24 Ekim 2016

D-Smart Net Müşteri Hizmetlerine İhtiyaç Olunduğunda Ulaşamamak...

İnternet ve TV paketi üyeliğine geçtik. Televizyon kutusunu bağladılar. İnternet kutusunu bağlamadılar. Müşteri hizmetlerini iki defa aradım. Yarım saat bağlanamadım. Telefon kaydım duruyor. Gelin kutunuzu ve kurmadığınız modeminizi alın. Benim sizin gibilerle işim olmaz. Bir sorun için arayıp sağlamıyorsan sizden hayır gelmez. İnsanların vaktini alıyorsunuz. Hakkımı helal etmiyorum.

Şeyma 43 Okunma

Cevaplar

  • D-Smart Net Temsilcisi25 Ekim 2016

    Değerli Müşterimiz, Belirtmiş olduğunuz konu ile ilgili gerekli incelemeler yapılmıştır. 25.10.2016 tarihinde müşteri hizmetleri hattından yapılan görüşme ile detaylı bilgi tarafınıza iletilmiştir. Saygılarımızla D-Smart Müşteri İletişim Merkezi 0850 266 0 266 D-Smart ile ilgili her türlü görüş, öneri ve isteklerinizi 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet veren 0850 266 0 266 numaralı Çağrı Merkezimizi arayarak ya da https://www.dsmart.com.tr/Musteri-Hizmetleri/Iletisim adresinden göndererek bildirebilirsiniz.

  • D-Smart Net Temsilcisi25 Ekim 2016

    Abonemizin talebi tarafımıza ulaşmış olup, ilgili birim tarafından kontroller devam etmektedir. En kısa sürede abonemize detaylı bilgilendirme yapılacaktır. D-Smart ile ilgili her türlü görüş, öneri ve isteklerinizi 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet veren 0850 266 0 266 numaralı Çağrı Merkezimizi arayarak ya da https://www.dsmart.com.tr/Musteri-Hizmetleri/Iletisim adresinden göndererek bildirebilirsiniz. Saygılarımızla D-Smart

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön