17 Ekim 2016

D-Smart Net İnternet Bağlantısı Yok.

D Smart internet kullanıyorum. İnternette on günde bir mutlaka bağlantı sorunu yaşıyorum ve bu sorun saatler sürüyor. Müşteri hizmetlerini aradığımda hep aynı otomatik bilgisayar cevabıyla karşılaşıyorum 'Bölgenizde alt yapı çalışmaları var. Bu nedenle kısa kesintiler yaşayabilirsiniz.' diyor. Yaşadığım kesintiler kesinlikle kısa süreli değil saatler sürüyor. Müşteri hizmetleri ile her görüşmek istediğimde sabah ya da akşam fark etmiyor telefona hiç cevap vermiyorlar. Yarım saat müzik dinletiyorlar. En sonunda dayanamayıp kapatıyorsunuz. Bunların müşterilerine verdiği değer bu işte. Yazıklar olsun. En kısa zamanda bu D Smart'tan kurtulacağım. Bilginize.

Galip 30 Okunma

Cevaplar

  • Galip 17 Ekim 2016

    Detaylı bilgilendirmeye bak! Ben adil kullanım kotası ile ilgili bir şikayette bulunmadım. Benim hızımın 3Mbps'ye indiğinden haberim var. Ben iki üç saat süren kesintiler için şikayette bulundum. Lütfen bana bununla ilgili cevap verin. Olayı saptırmayın. Ayrıca müşteri hizmetleriniz telefona cevap vermiyor. Siz bana otomatik metinle cevap vermişsiniz. Çağrı merkezimizi arayın diyorsunuz, cevap vermeyen çağrı merkezini neden arayayım! kale alıp sorun için doğru düzgün anlaşılır bir cevap bile vermiyorsunuz. Bir umut buradan gerekli cevabı alırım zannetmiştim ama yanılmışım. Neyse sizinle uğraşmayacağım en kısa zamanda d Smart tan kurtulacağım.

  • D-Smart Net Temsilcisi17 Ekim 2016

    Değerli Müşterimiz, ADSL 8Mb e kadar - limitsiz (AKN 50GB) tarifeden yararlanmaktasınız. Gerekli kontroller sağlandığında66,256 GB üzeri kota kullanımı yapıldığı tespit edilmiştir. Adil Kullanım Uygulaması Politikası gereğince bulunulan ayda yararlanmış olduğunuz tarife için 50 GB AKN’ nin aşılması durumunda kullanım hızınız en fazla 3 Mbps ile sınırlandırılacak olup dönem sonunda normal hızına dönecektir. Saygılarımızla.

  • D-Smart Net Temsilcisi17 Ekim 2016

    Abonemizin talebi tarafımıza ulaşmış olup, ilgili birim tarafından kontroller devam etmektedir. En kısa sürede abonemize detaylı bilgilendirme yapılacaktır. D-Smart ile ilgili her türlü görüş, öneri ve isteklerinizi 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet veren 0850 266 0 266 numaralı Çağrı Merkezimizi arayarak ya da https://www.dsmart.com.tr/Musteri-Hizmetleri/Iletisim adresinden göndererek bildirebilirsiniz. Saygılarımızla D-Smart

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön