15 Aralık 2016
Yorum Yap
#7220795

D&R Ürünün Kargoya Verilmemesi Müşteri Hizmetlerinin Amatörlüğü

İnternet sitenizden w19***2615 sipariş numarası ile ürünlerim bulunmakta. Dün müşteri hizmetleriniz talep ettiğim, kitabın ellerinde olmadığını eğer istersem parçalı gönderim ile diğer ürünleri gönderebileceklerini iletti. Bugün ürünlerimi beklerken öğrendim ki henüz siparişlerim kargoya verilmemiş bile. Müşteri hizmetlerinize bu durumu anlatıyorum, çözüm sunmak yeri gayet sakin ve daima yaşadığı bir sıkıntıyı duyuyor gibi davranarak '' ürünleriniz bu hafta, olmadı gelecek hafta size ulaşır'' demesi ne kadar profesyonel'ce bir süreç yürüttüğünüzü açıkça göstermekte. Hazırda bekleyen ürün neden kargoya teslim edilmez? Neyi bekler?


Siteden sipariş verirken ürününüzün stokta olmadığını belirtiyor. Olsaydınız bu kadar beklemek zorunda kalmaz, farklı firmaları tercih ederdim. Bir ürünün müşteriye teslimi 6 güne ulaşmamalı. Hizmet sektöründe bitik bir durumdasınız. Müşteri memnuniyetiniz sıfır.

Şahin 722 Okunma

Cevaplar

  • D&R Temsilcisi28 Aralık 2016

    Sayın Müşterimiz, Konu hakkında işlemler başlatılmış olup tarafınıza bilgi aktarılacaktır. Saygılarımızla, D&R Müşteri Hizmetleri

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler