D&R  ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Nesil'in şikayet sonucundan memnuniyeti

         

D&R Ürünümü Teslim Etmiyor Aynı Zamanda Da İade Gerçekleştirmiyorlar

348görüntüleme
Nesil
Nesil 19 Kasım 2020 15:32

W1955***35 sipariş numaralı siparişim 05.11.2020 tarihinde vermiş olduğum sipariş henüz elime ulaşmamıştır. Kargoya verilip verilmediğini bilmiyoruz. Müşteri hizmetlerinizle 9. Cu kez görüşme sağlamamıza rağmen geri dönüş alamadık. Müşteri temsilciniz Emrah Bey ısrarla yetkili istememe rağmen beni operasyondan bir yetkiliye bağlamamıştır. Bana vermiş olduğunuz teslim tarihinin süresi geçmiştir bunu onaylıyorsunuz. Acilen siparişimin iptal işlemini ve ücretimin hesabıma tekrar yatırılmasını talep ediyorum. Konuyu bu sefer de çözümsüz bırakmanız dahilinde Tüketici Hakları'na başvuracağımı bildirmek isterim. D&R dan daha önce de sipariş verdim. Bundan sonrada sipariş vermek istiyorum. Bu durumu çözmeniz dahilinde farklı bir sipariş de verebilirim. Yeter ki şu an yardımcı olunsun. Ve ayrıca bir yetkili son konuşma kaydımı dinlesin. Acil geri dönüş istiyorum!

Gelişme
Gelişme

21 Kasım 2020 17:30

W1955***35 sipariş numaralı siparişim 05.11.2020 tarihinde vermiş olduğum sipariş henüz elime ulaşmamıştır. Kargoya verilip verilmediğini bilmiyoruz. Müşteri hizmetlerinizle11. Ci kez görüşme sağlamamıza rağmen geri dönüş alamadık. Müşteri temsilciniz Emrah Bey ısrarla yetkili istememe rağmen beni operasyondan bir yetkiliye bağlamamıştır. Bana vermiş olduğunuz teslim tarihinin süresi geçmiştir bunu onaylıyorsunuz. Acilen siparişimin iptal işlemini ve ücretimin hesabıma tekrar yatırılmasını talep ediyorum. Konuyu bu sefer de çözümsüz bırakmanız dahilinde Tüketici Hakları'na başvuracağımı bildirmek isterim. D&R dan daha önce de sipariş verdim. Bundan sonrada sipariş vermek istiyorum. Bu durumu çözmeniz dahilinde farklı bir sipariş de verebilirim. Yeter ki şu an yardımcı olunsun. Ve ayrıca bir yetkili son konuşma kaydımı dinlesin. Acil geri dönüş istiyorum!

D&R Logo
D&R19 Kasım 2020 15:49

Sayın Müşterimiz, Öncelikle yaşatmış olduğumuz bu olumsuz deneyimden dolayı firmamız adına özür dileriz. Konuya ilişkin gerekli işlemler başlatılmıştır. Tarafınıza kısa sürede bilgi verilecektir. Anlayışınız için teşekkür ederiz. Sevgiler, D&R Müşteri Deneyimi Ekibi

Nesil
Nesil19 Kasım 2020 17:45

Yalancılar o halde şu anda mail atmanızı bekliyorum 15 gündür mail bekliyorum her gün başka bir şey ile geçiştiriliyorum.

D&R Logo
D&R22 Kasım 2020 09:51

Sayın Müşterimiz, Konuya ilişkin gerekli işlemleriniz devam etmektedir. Tarafınıza kısa sürede bilgi verilecektir. Sevgiler, D&R Müşteri Deneyimi Ekibi

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler