D&R  ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Selim'in şikayet sonucundan memnuniyeti

         

D&R Tarafından Yanlış Ürün Gönderildi

718görüntüleme
Selim
Selim 17 Kasım 2020 19:47

D&R'dan 7 kitaptan oluşan bir sipariş verdim. Kitaplar ertesi hafta geldi ancak bir tanesi yanlıştı. Yanlış gelen kitabı kargo firmasına iade etmem söylendi. Pandemi kargocuya sebebiyle gitmek istemediğimi, doğru kitabı gönderirler ise aynı kargo şirketi ile kitabı iade edebileceğimi söylediğimde prosedürün önce benim iade etmem ve kargo takip numarasını da müşteri hizmetlerine bildirmem şeklinde olduğunu söylediler. 

Denileni yaptım, ertesi gün kargonun ulaştığını teyit edince müşteri hizmetlerine kargo takip numarasını verdim ancak 8 günü geçmesine rağmen sipariş verdiğim kitap elime ulaşmadı. Müşteri hizmetlerini aradığımda kitabı temin edemediklerini para iadesi yapacaklarını söylediler. D&R'in sitesine baktığımda kitabın en fazla 5 iş gününde temin edilebileceğini ve hala satıldığını görüyorum. İki gün önce çok küçük bir D&R şubesinde söz konusu kitabın üç kopyasının satıldığını Gördüm. Bu kadar kolay bulunabilecek bir kitabı geçtim, herhangi bir kitabın temini için 8 iş günü beklenip iadenin onun sonrasında yapılmasını kabul etmiyorum. Kitabımın gönderilmesini talep ediyorum.

D&R Logo
D&R18 Kasım 2020 09:05

Sayın Müşterimiz, Siparişinizin içerisinde yer alan İnci Gibi Dişler adlı ürününüzün temin ve tedarik süreçleri olumlu sonlandırılamamıştır. Ürününüzün ne zaman temin edilebileceği hakkında, tedarikçi-üretici firmamızdan net bilgi alamadığımızdan dolayı tarafımızca ücret iadesi en kısa süre içerisinde aktarılacaktır. Aktarılan tutarın hesabınıza yansıma süresi bankanızın uygulamalarına bağlı değişkenlik gösterebilmektedir. İşlem sürecini bankanız üzerinden takip edebilirsiniz. Anlayışınız için teşekkür ederiz. Sevgiler, D&R Müşteri Deneyimi Ekibi

Selim
Selim18 Kasım 2020 09:08

Çok merak ediyorum tedarik edilemeyen ürünü neden hala satıyorsunuz? Neden tedarik edilemiyor gibi bir ifade yok? Neden hala sepete eklenebilir durumda?

D&R Logo
D&R18 Kasım 2020 09:16

Sayın Müşterimiz, Web sitemiz en kısa süre içerisinde güncellenecektir. Konu hakkında ilgili birimlerimize bilgi aktarılmış olup gerekli inceleme sağlanacaktır. Görüş ve önerileriniz bizim için değerlidir. Sevgiler, D&R Müşteri Deneyimi Ekibi

Selim
Selim18 Kasım 2020 12:45

Satış hala devam ediyor, bu da stok yönetimini ne kadar kötü yaptığınızın göstergesi, şeffaf bir biçimde paylaştığınız için teşekkürler. Bu arada müşteri memnuniyetine gerçekten önem veriyor olsanız, müşteri hizmetleri aracılığıyla benimle ve ilgili mağaza ile iletişime geçerek, ürünü gördüğüm mağazadan almamı sağlardınız. Açıkçası bir kere daha kargo masrafına girmemek için işlemi iptal ettiğinizi düşündüğümden kargo masrafından da kurtularak müşteri memnuniyeti sağlamış olurdunuz.

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler