28 Şubat
Yorum Yap
#10182266

D&R Stok Olmayan Ürün Satışı!

D&R sitesi üzerinden satın aldığım 1 albümü 9 gün sonunda hala "Sipariş Hazırlanıyor" da olduğunu gördükten sonra çağrı merkezini arayarak bilgi almak istedim. Buradaki görevli arkadaş ürünün ne zaman temin edilip ne zaman bana ulaşacağının bilgisine sahip değildi. Bana ilk seçenek olarak ürünün istersem iadesini sağlayabileceklerini ya da süreci hızlandırmak için çağrı açabileceklerini belirtti. Bende dedim ki daha ne kadar bekleyeceğimi bilmediğiniz için iade istiyorum. Ben ürünün stoğu olmadığını bir mağazadaki görevliden öğrendim. D&R gibi köklü bir markanın stoğunda olmayan bir ürünü satması çok saçma. Bu hem zaman kaybı hem de değer kaybıdır. Bu süreç ve işleyişle ilgili D&R yetkililerinden bilgi alırsam sevinirim.

Kerem 235 Okunma

Cevaplar

  • D&R Temsilcisi01 Mart

    Sayın Müşterimiz, Sizlerin olumlu / olumsuz tüm eleştirileri hizmetlerimizin iyileştirilmesi ve geliştirilmesi açısından bize ışık tutmaktadır. Geri bildiriminiz için teşekkür ederiz. Saygılarımızla, D&R Müşteri Hizmetleri

  • Kerem01 Mart

    Cevabınızı gördüm ama açıkçası yeterli bir cevap değil. Çünkü sitenin stogu olmayan ürünün alınmasına izin vermemesi lazım. Sorun burda zaten. Ayrıca müşteri destek hattının internet siparişleriyle ilgili tam bilgi sahibi olmamasıda ayrı bir sorun. Mağazalarınızdaki ürün sorgulama sistemini bile kullansalar kolaylık olur. Ben şu an sitedeki stok bilgisine güvenmiyorum. Aynı şeyi farklı bir üründe de yaşayabilirim. Bu sisteminizin değiştirilmesi gerekli. Bu sadece benim yaşadığım bir sorun değil çünkü.

  • D&R Temsilcisi01 Mart

    Sayın Müşterimiz, Konu ile ilgili tarafınıza mail gönderilmiştir. Saygılarımızla, D&R Müşteri Hizmetleri

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler