D&R ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Nihan'ın şikayet sonucundan memnuniyeti

         

D&R Sipariş Alıp, Sonra Kitabı Yollamadılar

845görüntüleme
Nihan
Nihan 23 Kasım 2020 13:15

D&R'dan bir kitap sipariş ettim. Parasını D&R Flyinn mağazasına peşin olarak ödedim. Aradan 1 hafta geçti, aradım kitabı sordum. Yanlış mağazaya teslim edildiğini, en geç cuma ya da pazartesi ellerine ulaşacağını söylediler. Pazartesi günü aradığımda, ellerinde kitabın olmadığını, sipariş alındığında sistemde kitap gözükse bile artık bulunmadığını söylediler. Beni mağdur ettiler. 1 hafta boşuna bekledim. Daha dün başka bir kitap siparişi vermiştim. Şimdi bir daha internetten sipariş vermem gerekecek. Ve bir kargo ücreti daha ödeyeceğim.

D&R Logo
D&R23 Kasım 2020 13:27

Sayın Müşterimiz, Tarafımıza ilettiğiniz iletişim bilgileriniz aracılığı ile bilgilendirme sağlanmıştır. Sevgiler, D&R Müşteri Deneyimi Ekibi

Nihan
Nihan23 Kasım 2020 13:40

Parayı nakit almışlardı, şimdi paramı da iade etmiyorlar. Merkezden onay gerekiyormuş.

Nihan
Nihan26 Kasım 2020 07:56

Bu kadar zaman geçti, D&R halen paramı ödemiyor. Bunun mazereti nedir? Ayrıca tarafımı aramış olmanız, sorunuma çözüm olmadıktan ve paramı geri ödemedikten sonra bir anlam ifade etmiyor. Tarafınızla iletişime geçilmiştir ne demek? İletişime geçtiniz de sorun mu çözüldü? Özür bile dilemediniz. Telafi zaten sizden beklenmeyecek bir şey, onu anladım. Bari bir özür dileseydiniz.

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler