D&R  ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Adil'in şikayet sonucundan memnuniyeti

         

D&R  İki Çeki Aynı Anda Kullanamıyorum

1.288görüntüleme
Adil
Adil 23 Kasım 2020 10:14

Daha önceden aldığım "Esmer Günler" isimli albüm yüzünden mağdur oldum. Ürün, firmadan kaynaklı, kusurlu olduğu için hediye kartıma ücret iadesi yapıldı. Daha sonra haklı olarak, kargo ücretinin iadesini talep ettim ve e-posta adresime bağlı D&R hesabıma iadesi yapıldı. Ancak şu an yeni bir albüm almak istediğimde bu iki çeki aynı anda kullanamıyorum. Ben, firmanızın kusurundan dolayı, aldığım albümü (ücretini ve kargo ücretini aynı anda ödediğim albümü) geri iade ettim. O albümün yerine yeni bir albüm almak istediğimde ise kargo iadesine ait çeki ve ücret iadesine ait çeki aynı anda kullanamıyorum. 

İkisini ayrı ayrı siparişlerde kullanabileceğimi belirtmektesiniz. Ben, neden kargo ile ürün bedelini aynı anda ödediğim bir albüme eş değer bir albüm aldığımda iki çeki aynı anda kullanamıyorum? Dediğiniz gibi, aynı anda alacağım ürünler için neden iki ayrı sipariş oluşturup iki defa kargo ücreti ödeyeyim? O zaman kargo ücreti iademin ne anlamı kalır? Aynı anda yapmanız gereken iadeyi iki ayrı şekilde yapmanızdan dolayı neden mağdur ediliyorum?

Bu müşterinize karşı bir hata ve haksızlık yapmanızın yanında müşterinizi  saf yerine koymaktır.

Hakkım olanı istiyorum. Tek seferde aldığım ürünün, sizden kaynaklı yapılmış iadesinin tek seferde yapılmasını ve eşdeğer ürünü aynı anda hem kargo ücretine hem de ürün ücretine ait çekleri aynı anda kullanabilmek istiyorum.

Yaptığınız hatayı düzeltmenizi ve tek seferde ödediğim ücretlerin tek seferde bir çeke iadesini talep ediyorum.

Müşterilerinizi saf  yerine koyarak haksızlık yapma hakkına sahip değilsiniz!

D&R Logo
D&R23 Kasım 2020 10:29

Sayın Müşterimiz, Tarafımıza ilettiğiniz iletişim bilgileriniz aracılığı ile dönüş sağladık ancak ulaşamadık. İlgili hediye çeklerine ilişkin birleştirme işlemi sağlanamamaktadır. Anlayışınız için teşekkür ederiz. Sevgiler, D&R Müşteri Deneyimi Ekibi

Adil
Adil23 Kasım 2020 10:33

Telefonumu 3 saniye çaldırıp kapattılar. Müşterilerini saf yerine koyuyorlar! Tek seferde yaptığım ödemeyi, beni mağdur etmek için parça parça iade ettiler. İl Tüketici Hakem Heyetine başvuruda bulundum.

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler