sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Creavit Rezervuar Çatlağı!

Erdoğan Erdoğan07 Ağustos 2018 17:07

Banyo tadilat yaparken tavsiye üzerine Creavit marka gömme rezervuar monte ettirdim. Çok az kullandıktan hemen sonra su kaçırmaya başladı. Su vanasını kapamak için bile servis çağırmak zorundasınız çünkü vana rezervuar içinde. Onu açmak ve yeniden takmak belli bir eğitim gerektiriyor.

Anlaşılan her su kaçırma olayında servis ücreti almayı amaçlamışlar. Dört defa rezervuar iç takımı değiştirdim. Her seferinde en az 100 TL para ödedim. Bir keresinde ise basma tuş takımının yayları bozuldu ve yanılmıyorsan sırf tuş takımı için 100 lira üzerinde para ödedim.

Kullanmaya başladıktan beş sene sonra aşağı komşunun uyarısı ile su sızıntısı olduğunu öğrendik. Üç farklı tesisatçıdan ancak sonuncusu sızıntının gömme su haznesinden kaynaklandığını anladı. Rezervuar bölümünü firmanın tesisatçıları dışında açan olmamıştı rezervuar nasıl çatlar ve sızdırır onarılır mı diye Creavit firmasına sordum. Ve bana tamiratına destek olmalarını istedim. Fakat benim mailime dönüş yapmadılar. Firmanın bu konuda iyi niyetli olmadığını telefon açıp geri dönüş yapmamalarından anladım.

Bu günkü teknolojide kalp ameliyatı dahi kesmeden yarmadan yapılırken çatlak su haznesinin tamiri duvar ve fayanslar kırılmadan yapılamayacağı daha sonradan görüştüğümüz bir firma çalışanı tarafından ifade edildi. Bunun üzerine gömme rezervuar sistemini iptal ettirerek ufak bir iki tadilatla normal klozet ve rezervuar takımı monte ettirdim.

Sonuç olarak zayıf malzemeden imal edilmiş ürünü, bana, ustalara verdiğim 500 TL ve klozet takımı ve montaj bedeli 900 TL olmak üzere 1400 TL'ye mal oldu. Ancak bu arada komşuların akan tavanlarının bana bedeli ne tutacak belli değil. Bu arada bir arkadaşım S** adlı firmanın evi teslim aldıktan 6 sene sonra banyoda kalkan fayansların tümünü ücretsiz değiştirdiğini anlatmıştı.

Bu olayda muhatap olduğum firma ile adı geçen inşaat firması arasında fark hangisinin gerçekten büyük firma olduğunu anlatıyor sanırım.

  • - Görüntüleme
  • 1Yorum

Cevaplar

profile-icon Erdoğan 08 Ağustos 2018 11:36

Tahmin ettiğim cevabı verdiniz ve beni yanıltmadınız, sizin gibi firmaların hatayı üstlenmesini beklemek aptalık olurdu. Ben ikinci e- mailde iyi firma olmaya örnek vermiştim. Sizin o firma gibi olmanız hatalarını kabul etmekle başlar. Demek ki diz küçük olmayı tercih ediyorsunuz. Bir de şunun cevabını verdeydiniz iyi olurdu, neden iki mail ve bir telefon görüşmesine rağmen bana cevap yaazmadınızda şikayetten sonra hemen cevap yazdınız?

Creavit Logo Creavit 08 Ağustos 2018 10:57

Sn.Erdoğan Bey, Bildirmiş olduğunuz şikayetiniz ile ilgili Müşteri Hizmetleri müdürlüğümüzce yapılan incelemelerde 10.07.2018 tarihinde gömme rezervuar su kaçağı arıza şikayetinize istinaden servis yönlendirilmiş ve servis incelemelerinde ürünün 5 yıllık olduğu ve iç takım arızasının üretim kaynaklı olmaması sebebi ile ücretli olarak iç takım değişimi ile arıza giderilmiştir. sonrasında 02.08.2018 tarihinde tekrardan bizim ile iletişime geçerek gömme rezervuar alt kata su kaçağı şikayetinde bulunmuşsunuz tekrar olarak tespit amaçlı tarafınıza servis yönlendirmesi yapılmış ve servisimiz tespiti sonrasında üründe montaj hatası olduğunu tarafımıza bildirilmiştir ve montaj hataları garanti kapsamında değerlendirilemeyeceği ve müşteri memnuniyeti kapsamında tarafınıza bedelsiz olarak gömme rezervuar gönderim yapabileceğimizi tarafınıza bildirilmiştir. Sizin talebiniz ise servisimiz tarafından Müdürlüğümüze iletilmiş ve talebinizin uygun bulunmadığı servisimize bildirilmiştir. Creavit Müşteri Hizmetleri Müdürlüğü...

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

  • profile-icon Ziyaretçi 12 Kasım 2019 11:47  

    İyi örnek olan firmayı sizden nasıl öğrenebiliriz

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler