28 Mart
#11776117

Continental Patlamayan Lastiğin Patlaması

Aracıma; Kavacık Acarlar Yetkili Servisinde 2018 yılı 7. Ayında yaklaşık 5000 TL ödeyerek 4 adet 235/45R18 94w Contisport Contact lastiklerinden aldım. Satış personeli, bu lastiğin özelliğinin patlamayan lastik olduğunu ve çivi bile batarsa kendini tamir edebilen lastik olduğunu söylemişler idi. Yaklaşık 7 ay kullanım sonrasında İstanbul Üsküdar istikametine doğru otobanda giderken, göstergede basınç uyarısı görünce zaten yakınımda olan Altunizade BP' de 32 bar ile lastiği şişirerek yine Altunizade de en yakın lastikçiye aracımı götürdüm. Lastiği kontrol eden tamirci bu lastiğin tamir edilemeyecek düzeyde patladığını belirtmiştir. Yedek lastik ile değişimini yaptırıp, lastikleri satın aldığım Kavacık Acarlar yetkili servisine götürdüm ve durumu oradaki yetkililere arz ettim.


Satış esnasında Lastiklerin 2 yıl garanti kapsamında olduğunu özellikle belirten bayii, değişim taleplerimizi, lastiğin resimlerini çekip Continental genel merkezine iletip, iki gün sonra da resimlerden kullanıcı hatası olduğu kanaatine varmış ve uygun görmediklerini mail yolu ile kendilerine ilettikleri belirtmişlerdir.


Şu hususları belirtmek isterim ki;
- Continental bünyesinde '' Patlamayan lastiğimizi'' görmeden incelenmeden kullanıcı hatası olduğuna nasıl karar verilebiliyor.
-Arabamı titizlikle kullanan ve kışın şehir dışına bile çıkmamış, %90 kullanımı Üsküdar-Ümraniye otobanında geçen biri olarak; Patlamayan Lastik, nasıl olur da tamir edilemeyecek düzeyde patlamış olabilir.
- Sorun yaşamamak için olabildiğince en pahalı lastiklerden satın almış biri olarak, buna rağmen yaşadığım bu olumsuz durum sonucunda Continental markasına karşı güvenim zedelenmiştir. Bu lastiklere güvenerek yolculuk yapmak istemiyorum. Şayet mümkün ise bu lastiklerin güvenlik tesitlerinden geçtiğine dair ve güvenli olduklarına dair beni tatmin eden analiz sonuçlarını görmek istiyorum. Bu şikayetlerimi dikkate alarak yardımcı olmanızı rica ediyorum.

Ayhan Ayhan 5.357 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Continental Temsilcisi29 Mart

    Değerli Müşterimiz, Öncelikle iletmiş olduğunuz istenmeyen durumla ilgili üzüntülerimizi bildirmek isteriz. Müşteri Temsilcimiz sizinle irtibata geçmiş ve gerekli bilgilendirmeleri yapmıştır. Her türlü soru ve sorununuz için bize [email protected] ve 444 8 258'den ulaşabilirsiniz. Bilginize sunar, iyi günler ve güvenli sürüşler dileriz. Saygılarımızla, Continental Türkiye

Ziyaretçi Yorumları