Concord Tablet-Telefon Teknik Servis Personelin İkna Tarzı!

Mustafa Mustafa06 Temmuz 2013 11:24

Satıcı ödemeli ürünümün kargosunu bana ödettiler , diye şikayette bulunmuştum. Satıcıyı tekrar aradım ve teknik bölüme aktardılar. Teknik bölümdeki arkadaş gerekli işlemler yapılacaktır deyip görüşmeyi sonlandırmak için elinden geleni yapıyor. Ben ne gibi bir çalışma yapıyorsunuz dediğimde, vardır bir çalışma 1 hafta bekleyin dedi.

Ben 2 günde elime gelen ürünün , neden kargo ücretini 1 hafta bekliyorum . Kartıma yatırın dediğimde , bir işleyiş var gereken yapılıyordur deyip sanki başka firma adına konuşur gibi konuşup, 3-5 liralık kargo ücretinin peşine düşmüşünüz falan gibi cümleler kurmaya başladı. Burada sorun 3-5 lira değil , bu paranın 2 kere alınmasıdır. İnsanlar saf değil.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Mustafa 18 Temmuz 2013 08:32

ben gerekli uyarı yapılacaktır diye bir mesaj beklemiyorum. ben şunu yaptık demenizi bekliyorum. bana hiç bir yararı olmadı hala. özürle olmuyor bu işler. param hala ödenmedi ve ödenecek gibi de durmuyor.

Concord Tablet-Telefon Logo Concord Tablet-Telefon 17 Temmuz 2013 15:35

Merhaba Mustafa Bey, Oluşan durumdan dolayı özür dileriz. Size gönderimi yapan ve size bu sıkıntıyı yaşatan arkadaşalara gerekli uyarı yapılacaktır. Saygılarımızla Aktürk Elektronik

profile-icon Mustafa 09 Temmuz 2013 14:52

ne arayan ne soran var. maşallah çok ilgililer. benim bir daha almıyacağım bir marka biraz mantıklı olan başka marka alır az pahallı olsun temiz olsun. tebletimi iyiki piranha almışım

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler