26 Kasım 2013
#2136460

Columbia Kusurlu Ürün Değişmiyor!

En fazla 6 kez şehirde giyilmiş Columbia botun sağ teki her adımda tabanından gelen gacırtı benzeri bir ses çıkartmaktadır. Ses, arıza tespiti için gittiğimiz mağazanın müzik çalan ortamında bile duyulabilmektedir. Ürün incelenmek üzere merkeze gönderildi, 3 hafta sonra mağazaya uğrayıp ayakkabının durumunu sorduk; ayakkabıda herhangi bir üretim hatasına rastlanmamıştı!!


Buna ek olarak kutulu verdiğimiz ürün streç filme sarılı ve kutusuz halde geri geldi ve mürekkebi bitmiş bir printerdan çıktığı için yarısı okunmayan bir rapor bize gösterildi. İndirimli halde 300 küsur liraya satılan botun arkasında niye kimse durmuyor merak içindeyiz.

Berkin Berkin 477 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Berkin18 Ekim 2016

    Şikayet hala açık duruyormuş, sorun çözülmedi, bu şekilde ayakkabı kullanıldı, mağduriyet %100. Zaten 7 Nisan 2014'teki cevabıma firma da yanıt verme gereği duymamış, çok güzel. O kadar uzun zaman geçmiş ki üzerinden, yeni bir şikayet için giriş yaptıktan sonra bildirim geldi de o şekilde tekrar baktım (zaten umudu kesmiştim).

  • Berkin07 Nisan 2014

    Sayın Asports Müşteri Hizmetleri Yetkilisi, Üzgün olmanız güzel, ancak üzgün olmanız benim sorunumu çözmüyor. Açıkçası 300 küsur lira verdiğimiz ayakkabıyı da çöpe atmak istemediğimizden, bariz bir şekilde üretim hatası olan bir ayakkabıyı bando misali sesler çıkarırken kullanmak zorunda bırakılıyoruz. Bir de kalkmış 'duyarlı yaklaşım'dan bahsediyorsunuz. Eğer gerçekten sözde uzmanlarınız ayakkabıyı incelediler ve o sesi duyamadılarsa, pes diyorum ve kulak muayenesi olmalarını tavsiye ediyorum. Bunun yanında kendilerine kutu ile gönderilmiş ürünün poşete sarılmış olarak geri gönderilmesi de ne kadar işlerinin ehilleri olduklarını bir kez daha kanıtlıyor, müşteriye verilen değer "0". Ayrıca hiç de 'uzman' olacak bir servise yakışmayan şekilde tarafımıza iletilmiş olan abuk açıklama kağıdı da müşteriye ne kadar değer verMEdiğinizi gösteren başka bir delil. Bırakın uluslarası bir markayı, merdivenaltı tabir edilen şirketler bile müşterilerine o şekilde bir açıklama kağıdı vermekten utanç duyarlar, servisinizin yazıcılarına mürekkep alacak parası mı yoktu, merak ediyorum. Ben bu konuda Columbia International'e de iletimde bulunmuştum, mağduriyetim giderilmediği sürece de ısrarla kendileri ile iletişime geçeceğimi bilmenizi isterim. Son olarak da, gözümde elit bir marka olan Columbia'nın marka değeri, Türkiye distribütörü sayesinde sıfırlanmıştır, bu düşüncelerimi de marka ile zamanında paylaşmıştım, sorunum çözülmeyip bu şekilde cevaplar geldikçe de paylaşmaktan geri kalmayacağımı bilmenizi isterim. Saygılarımla

  • Columbia Temsilcisi14 Ocak 2014

    Değerli Müşterimiz Öncelikle yaşamış olduğunuz olumsuz durumdan dolayı üzgün olduğumuzu bilmenizi isteriz. İnceleme ürünlerimiz uzmanlarımız tarafından incelendikten sonra sonuçlandırılma yapılmaktadır. Bilginize Sayın Üyelerimiz, Olası taleplerinizi yine aynı duyarlı yaklaşımla ele almaya ve tüm olanaklarımızla çözüm bulmaya devam edeceğiz. Asports ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi internet sitemizde yer alan musteri.h[email protected] adresine yazarak bizimle iletişime geçebilirsiniz Saygılarımızla Asports Müşteri Hizmetleri Sil

Ziyaretçi Yorumları