Columbia İade Sorunu Ve Müşteri Hizmetleri Yetersizliği

Dilara Dilara21 Haziran 15:17

Columbia'nın hali hazırda var olan 2 al 1 öde kampanyası ile kardeşime ve kendime normale göre gayet makul fiyata birer adet mont almıştım. Her şey bu aşamada çok güzeldi. Ta ki ürünlerden birinin bedeni büyük gelince değiştirmek isteyene kadar.

İnternet sitesinde site üzerinden ücretsiz iade ve değişim yapabileceğim yazıyordu. Ürünü değiştirmek için internet sitesine girdiğimde iade-değişim butonunu bir türlü bulamadım. Bunun üzerine müşteri hizmetlerini aradığımda iade-değişimi internet sitesinden yapamayacağım, hatta kampanyalı ürün olduğu için değişim gerçekleştiremeyeceğim söylendi. Ancak istersek iade yapabileceğim bunun için de ürünü ürünü iade yazarak kargo ile geri göndermem söylendi. Ben de bedeni büyük gelen ürünü geri gönderdim. Daha sonra üstünden yaklaşık bir buçuk hafta geçtikten sonra ürünü geri kabul edemeyeceklerini ancak her iki montu da geri gönderirsek kabul edeceklerini arayarak ilettiler. Bu arada biz zaten ürünü iade ettiğimizi düşünüp kampanyasız yeni bir mont almıştık o ürün yerine. Resmen paramız ile rezil olduk.

Bir daha Columbia'dan alışveriş yapmayı kesinlikle düşünmüyorum. Aynı kalitede ürünleri, iade-değişim sorunu olmayan daha profesyonel markalar üzerinden almayı tercih ederim.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler