Columbia Hatalı Bilgi, İade Almama, Saygısızca Cevaplar

Yavuz Yavuz22 Temmuz 2020 11:46

19 Temmuz'da Columbia İzmir Selway AVM den 350 değerinde bir t-shirt aldım, 2. Ürüne %35 indirimimiz var denerek ihtiyacım olmayan bir ayakkabıyı almamda ısrarcı olundu. Toplam fiyattan %35 indirim alacağım söylendi fakat alışveriş den sonra aslında durumun böyle olmadığını, indirimin daha yüksek farklı bir etiket fiyatı üzerinden yapıldığını gördüm.

Ödeme işlemini de karttan hatalı çekildi önce 300 çekti sonra iade ettiğini söyledi. Daha sonrada 1100 TL çekildi, geç saate kafa karışıklığı ve yorgunlukla mağazadan çıktım, daha 1 saat sonra durumu fark ettim. Hem ayakkabı kullanılmışa benziyordu hem de sanki orijinal değil plastik malzemeden yapılmıştı. İade için döndüğümde mağaza kapanmıştı. Ertesi gün iadeye gittiğimde sadece mağaza müdürünün iade aldığı ve 2 gün sonra geleceği söylendi, daha sonra telefonla arandı.

Direk iade almadıklarını söyledi, yasal hakkım olduğunu ve iade almak zorunda olduklarını söyledim. Telefondaki saygısız ve usulsüz cevaplardan ve atışmalardan sonra ayakkabıyı orada bırakarak çıktım. Bu arada iade olacak ilk 300 TL de hala hesabımda gözükmüyordu. Müşteriyi yanıltma, saygısız konuşma, yasal hakkım olan iade almama haklarında şikayetçiyim.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler