27 Aralık 2018
#11364222

Columbia Bursa Korupark AVM Mağaza Müdüründen Şikayetçiyim!

Bursa Korupark AVM Columbia mağazasından termal özelliği olduğu ve sadece içine bir tişört giyerek kullanabileceğim söylendiği (Mağaza müdürü G***U*** ve diğer 2 satış elemanı tarafından) bir mont aldım. Ancak daha sonra Eskişehir Espark Columbia mağazasından bu montun mevsim geçiş montu olup, kış şartlarına uygun olmadığını öğrendim. Bunun üzerine montu aldığım mağazaya götürdüm şikayetimi dile getirdim. Mağaza müdürü (G***U***) ürünün ağır kış şartlarına uygun termal bir ürün olduğunda ısrar etti. Ürünün ayıplı olmadığını, üşüyor olmamın benim kişisel problemim olduğunu (yani ayıbın bende olduğunu) belirtti. Ben de kendisine hatanın alışverişim sırasında bana doğru bilgi verilmediğinden kaynaklandığını belirttim. G**** bey alışverişim sırasında verdiği bilgilerin doğru olduğunu (ürünün soğuk kış şartlarına uygun olduğunu ve sadece içine tişört giyerek kullanabileceğimi belirten cümlesi) söyledi. Eskişehir ya da Afyon mağazasının politikası ile Korupark AVM Columbia mağazasının satış politikasının aynı olmadığını dolayısıyla da işlem yapamayacağını belirtti. Ayrıca bu durumun kendisinin problemi olmadığını Columbia müşteri temsilcisi ile görüşmem gerektiğini söyledi. Bunun üzerine Columbia müşteri hizmetleri ile görüştüm durumu anlattım. Hatta müşteri temsilcisi N*** hanım da montun koduna baktığında montun mevsim geçiş montu olduğunu kış şartlarına uygun olmadığını telefonda sözel olarak teyit etti. Şikayetimi yazılı olarak da yollamamı ve gerekenin yapılacağını ifade etti. Ancak gelen cevap: Ürünü aldığınız mağazaya soruldu ürün ayıplı olmadığı ve sürenin 7 iş gününü geçmesi nedeniyle işlem yapılamadı şeklinde idi ancak ürünü satan kişilerin tarafıma verdikleri eksik ve yanlış bilgiler ile ilgili bir geri bildirim yapılmadı. En önemli sorun ürünü satan kişilerin ürün hakkında doğru ve geniş bir bilgiye sahip olmamaları sonucu müşteriyi doğru bilgilendirmemeleridir.


Columbia bir dünya markasıdır ve şirket politikası da her yerde aynı olmak durumundadır. Şirket yetkililerinin farklı mağazalardaki farklı satış politikalarını ortak bir noktada toplamasını ve yanlış bilgi verme ile ilgili duruma bir çözüm üretmesini bekliyorum.

Ayşegül Ayşegül 2.258 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Ayşegül03 Mart

    Size çok hakli olduğum bir konuda net bir şikayette bulundum ancak problem ile ilgili bir dönüş yapılmadı sebebini öğrenebilir miyim?

Ziyaretçi Yorumları