08 Mayıs 2014

Colin's Jeans Garanti Kapsamındaki Ürüne Red Cevabı Verdi

Yıllardır Colins müşterisiyim. Yaklaşık olarak 6 yıldır sürekli Colins'ten alışveriş yaptım. 05.03.2014 günü Forum Kapadokya AVM içerisinde ikinci katta bulunan Colin's mağazasından bir adet yırtıklı kot pantolon aldım. İlk yıkamamda ( özellikle bildiriyorum 30 derecede yıkadım ) ön tarafta bulunan yırtığın aşağı doğru büyüdüğünü gördüm.


Faturamla birlikte 17.04.2014 günü Aldığım mağazaya ürünü değişim talebiyle ilettim. 07.05.2014 günü mağazaya gittiğimde değişim talebime "RED" diye cevap geldiği tarafıma bildirildi. 6 yıllık müşterinizi artık Colin's olarak kaybettiniz. Kayıtlarınızdan adıma kesilmiş faturalara bakabilirsiniz çok defa alışveriş yaptım. Bu mağduriyetimi herkese anlatacağım..

Rasık 255 Okunma

Cevaplar

  • COLIN’S Temsilcisi08 Mayıs 2014

    Değerli Müşterimiz, Sizlerin ihtiyaç ve beklentileri bizler için çok değerlidir. Tüm şikayetli ürünler kalite kontrol teknikerlerimiz tarafından en ince ayrıntısına kadar inceleniyor. Şikayetli ürününüz kalite teknikerlerimiz tarafından incelenmiş olup üretim ile ilgi bir hata tespit edilmemiştir. Şikayetiniz ile ilgili size yardımcı olamıyoruz. Anlayışınız için teşekkür ederiz. Saygılarımızla, Müşteri İlişkileri Departmanı. 444 53 26

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön