03 Nisan 2013

Colins Jeans Kışın Montsuz Kaldım!

Colins markalı montumu aldıktan kısa bir süre sonra fermuarı bozuldu ve mağazaya götürerek iadesini istedim. Verdikleri formun üzerinde inceleme sonucumun bana 15 iş günü içinde bildirileceği yazıyor. 15 iş günü dolduktan sonra aradığımda değişim veya iade talebimin kabul edilmediği fermuarın tamir ettirilerek mağazaya gönderileceğini söylediler.

Bildirimin 15 iş günü içinde yapılmadığımı söylediğimde yasal sürenin 30 iş günü olduğunu ve bir şey yapamayacaklarını söylediler. Tutum ve tavır hoşuma gitmediği için genel merkezi arayarak şikayette bulundum, yine sonuç değişmedi. Formun üzerinde tüketiciyi yanıltıcı ibareler olmasını ve kışın montsuz kalmamı şikayet ediyorum.

Erman 34 Okunma

Cevaplar

  • Colin's Jeans Temsilcisi12 Temmuz 2013

    Değerli Müşterimiz, Öncelikle Colin's'i tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.Sizlerin ihtiyaç ve beklentileri bizler için çok değerlidir. Öyle ki sizin şikayet ve istekleriniz doğrultusunda biz kendimizi sizler için geliştiriyor ve yeniliyoruz. Şikayetli ürününüz kalite kontrol teknikerlerimiz tarafından incelenmiş üretim hatası tespit edilmemiştir. Anlayışınız için teşekkür ederiz. Saygılarımızla, Müşteri İlişkileri Departmanı. 444 53 26

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön