24 Mayıs 2017
#8433410

Clinique Türkiye Parayı Çekti Siparişi Göndermiyor

Web sayfalarından 10.05'te alışveriş yaptım. Ücret kartımdan kesildi, ancak 2 hafta geçip hala hazırlanma aşamasında olunca, email, telefon ve Facebook üzerinden defalarca ulaşmaya çalıştım. En sonunda farklı bir numaradaki müşteri hizmetlerine ulaştım. Gayet iletişim sıfır bir çalışan sistemde hata olmuş sizin siparişiniz alınmamış dedi. Eee ne yapacağız; ben arkadaşlara ileteceğim, onlar değerlendirip ne yapılacağına karar verecekler gibi saçma bir açıklama da bulundu.


Sistem bana hiç hata vermedi. Hata verse sipariş durumunda hala hazırlanıyor diye gözükmesi neden? Ayrıca hatalı olduğunu yalnızca onlar görüyorlarsa bin bir kere muhatap bulmak için uğraştırmak ne demek? Hala arayan soran yok. Hakem Heyetine başvuracağım. Elpa pazarlama mı neymiş ismi, yapamıyorsanız bırakın. Bu kadar şikayet varsa Clinique dağıtım haklarını çekmeli bence bu firmadan.

Aybegüm Aybegüm 1.311 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Aybegüm24 Mayıs 2017

    Sitede yazılan şikayetleri okuduğumda çok benzer problemleri özellikle son aylarda yaşadığımızı gördüm. Daha önce de alışveriş yaptığım için şikayetleri kontrol etmeden bu kez sipariş vermiştim. Keşke okusaydım. Arkadaşlara tavsiyem, e devlet üzerinden Hakem Heyetine başvurulabildiğini gördüm, buradan başvuru yaptım. Bir de headoffice e iletmeleri ricasıyla us customer Care sayfasına şikayet maili yazdım. Türkiye clinique online şaka ötesi bir halde çünkü. Parayı alıp binbir yolla ulaşıp çözümsüz kalmak. Ben de gerçekten şirketin battığını herkesin parasını alıp siparişleri göndermeyip kaçtıklarını düşünüyorum. Üstelik müşteri hizmetleri çözüm üretmek için aranmıyorsa yalnızca aracıysalar otomatik şikayetiniz alında mailinden ne farkları var, bu şikayetleri kim ne zaman inceleyecek?

Ziyaretçi Yorumları