23 Mayıs 2016
#5550100

Clinique Türkiye Mağazası İade Sorunu!

Bugün Akasya AVM Clinique Türkiye mağazasından 2 cilt bakım ürünü aldım. Tester istediğimi söyledim fakat fiş keserken oyalama bahanesi ile herhangi bir ürün bulunmadığını ve daha sonra gelip almamı söylediler. Eve geldiğimde ki az önce geldim ve alışverişi saat 17:00 gibi yapmıştım, annem bana online siteyi neden kullanmadığımı, ürünleri açmadan iade edip, online sipariş vererek kampanyalardan faydalanmamı söyledi.


Sonra mağazayı aradım ve Y***** hanıma durumu bütün samimiyetimle anlattım fakat bana kesinlikle yardımcı olmadı, aksine 1 saat önce aldığım ürünleri kesinlikle iade edemeyeceğimi söyledi. Kesinlikle açmadığım ve 1 saat önce aldığım 1 tonik ve 1 nemlendirici şu an boş bir torbada duruyor. Mağduriyet yaşıyorum. Eğer ürünleri iade almıyorsanız siz de online kampanyanın hediye ettiği ürünlerden verin dediğimde ise iyice terslendim.

Eylem Eylem 1.588 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Eylem'in Teşekkür Mesajı17 Nisan 2017

    Müşteri hizmetleri sorumlularına ve de Bağdat Caddesi Clinique çalışanlarına teşekkür ederim. Ama en büyük teşekkür Sikayetvar.com'a, onlar olmasa hiçbir şey çözümlenemezdi...

  • Eylem26 Mayıs 2016

    3 gün oldu geri döneceklerini söylediler hala bir geri dönüş olmadı.

Ziyaretçi Yorumları