16 Ocak 2018
#10021469

Clinique Türkiye Mağaza Yetkilisinin Müşteriye Saygısız Davranışı

Yıl sonu kampanyasında gece kremini internetten alacaktım. Bağdat Caddesi'ndeki Clinique mağazasına uğradım. Yetkili kişi promosyon ürün kalmadığını daha sonra vereceğini belirtti. İnternetten almamam için beni ikna etti. Halbuki internet sitesinde 4 deneme ürünü promosyon veriliyordu. 2 ml deneme ürün ve gündüz kremi deneme ürünü verdi. 12 gün sonra uğradığımda hala promosyon ürün gelmediğini söyledi.


Elimde Clinique ürün kutusu vardı. Ona denemek istediğim üründen vermesini istediğimde, beni mağazadan kovmaktan beter etti. 12 gün önce ürünü satmak için sözler veren yetkili, o gün çok kötü davrandı. Ürünü hiç açmadığım için fişiyle iade etmek istedim, kabul etmedi. Tüketici kanununa göre henüz 15 gün geçmediği ve açılmadığı halde ürünü iade hakkım olduğunu biliyorum. Ürün satana kadar sözler veren yetkili sattıktan sonra müşteriye bu şekilde davranmaya hakkı yok sanırım.

Gönül Gönül 1.935 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Gönül04 Haziran 2018

    Clinique Türkiye firması hiç ilgilenmedi. Tekrar o mağazaya uğradığımda aynı ilgisizlik devam ediyordu. E-posta adresime her gün mesaj gönderiyorlar. Ben de o mesajlardan bıktım artık. Clinique firmasını bir daha tercih etmem.

Ziyaretçi Yorumları