17 Eylül
#12614492

Clinique Türkiye İade Kabul Etmiyor

Clinique Türkiye, açılmamış ürünleri iade almıyor. Ürünlerine herhangi bir koruma bandı dahi yapıştırmayıp kargodan teslim aldığımız ürünleri kullandığımızı ve açtığımızı iddia ederek iade sağlamıyorlar.


Şikayetimin arkasındayım ve haklı olduğumu biliyorum. Uzmanlarının raporuna göre ürünü açtığım söyleniyor. Peki benim uzmanlarım da bana gelen ürünün daha önce açıldığını iddia ediyorsa bu iş nereye varabilir? Ben bir tüketici olarak bana gelen ürünün daha önce açılmadığını nereden bilebilirim?


Ürünlere koruma bandı koymadan “uzmanların” iddiasıyla tek taraflı güven peşinde bir firma ve müşterisinin değil 2 kuruşun hesabını yapıyor.

Beste Beste 877 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Beste'nin Teşekkür Mesajı20 Eylül

    İadem kabul edildi nihayet. Ancak şu bir gerçek ki Clinique Amerika ile Türkiye’nin mennuniyet garantileri çok farklı. Eğer kozmetiklerin kapağının açılması iki taraf açısından da önem teşkil ediyor ve iade reddi için bir gerekçe oluşturuyorsa ambalajlama buna göre olmalı ve ek önlemler alınmalı. Zira yurt dışında herhangi bir memnuniyetsizliğinizden ürünün yarısını dahi kullanıp değeri kadar iadenizi alabiliyorsunuz. Bunun dışında bu tip ürünlere üretim ve son kullanım tarihlerinin yazılması da tüketici sağlığı için faydalı olacaktır. Ve son olarak tester meselesi. Gönderilen ürünlerin yanına tek kullanımlık küçük paketlerde ürünün rengi, 1 açık ve 1 koyu tonu denemeler gönderilirse tüketici kendisine en uygun tonu minimum iade ve çabayla bulup olası bir alerji durumunda en kısa sürede iadesini ve değişimini sağlayabilmelidir. Bu iki tarafın da birbirine olan güvenini sağlayıp ürün memnuniyetini artıracaktır.

Ziyaretçi Yorumları