Civil Mağazacılık Weewell Buhar Makinasının Değişimini İstiyorum.

Sibel Sibel16 Eylül 00:39

Cıvılın internet sitesinden Weewell buhar makinesi aldım ama gelen ürünün su haznesindeki su olduğu gibi altına boşalıyor ekranı çalışmıyor hiçbir gösterge yok sadece Mavi ışık dışında hiçbir belirtisi yok. Kargo konusu da fiyasko zaten. Bu ürünün gelmesi için 10 günden fazla bekledik şimdi gitmesi gelmesi daha fazla sürecek. Yeni dogan bebeğim için aldım ama mağdur oldum. Şikayetlerimin giderilmesini istiyorum.

Gelişme :

3 hafta önce

Weewell buhar makinesi aldım. Keşke sizden almasaydım beni mağdur ettiniz yeni doğan çocuğum için almıştım buhar makinasını. 2. Kez bozuk ürün göndermeniz çok manidar. Işığı yanıyor ama gösterge çalışmıyor su tankına koyulan su olduğu gibi alt kısıma boşalıyor. Video olarak hepsini yükledim şikayetlerimin giderilip para iademin yapılmasını istiyorum.

np_image2 Ekli Görsel Var
3 hafta önce

Makinenin sözde yenisini gönderdiniz ama bence yine aynı makine geldi. Civil tam bir fiyaskosun. Beni mağdur ettiniz küçük yeni doğan çocuğum için aldım beni pişman ettiniz. Para iadesi istiyorum.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Civil Mağazacılık Logo Civil Mağazacılık 16 Eylül 10:20

Değerli Müşterimiz; Talebiniz hakkında Civil Mağazacılık Müşteri Hizmetleri sisteminde 208638010 nolu kaydınız açılmıştır. Yukarıda vermiş olduğunuz bilgiler kaydınızın içerisine eklenmiştir. Talebiniz ile ilgili çözüm sürecinin daha hızlı ilerleyebilmesi için her türlü bilgi ve taleplerinizi 4441231 numarasından müşteri hizmetlerimizi arayarak destek alabilirsiniz. Saygılarımızla Civil Mağazacılık A.Ş. Müşteri Hizmetleri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler