sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Civil Mağazacılık Siparişle İlgilenmiyorlar ve Parayı Alıp Susuyorlar

Özge Özge20 Ekim 10:13

14 Ekim Çarşamba günü Civil onlinedan bir sipariş oluşturdum, fakat bu siparişte eski bulunduğum adresi verdiğimi fark ederek müşteri hizmetlerini aradım henüz o zaman kargoya verilmemiş ti ki ki zaten ben de siparişi müşteri hizmetlerini aramadan hemen önce oluşturmuştum telefon çıkan temsilci benden bulunduğum adresi alarak onaylandığını kargoya da yeni verdiğim adresle verileceğini söyledi, fakat ürün kargoya verilince bir de baktım eski adrese yönlendirilmiş tekrar müşteri hizmetlerini aradım tekrar yönlendirme yaptıklarını söylediler, fakat kaç gün oldu hala ürün eski adresin şubesinde bekliyor.

Benim oraya gelebilme imkanım yok zaten o yüzden yeni adres verdim. Müşteri temsilcisinin gönülsüz konuşması sanki ben onu rahatsız ediyormuşum gibi konuşması da ayrı bir problem aslında ama şu anda bunu kafaya takmıyorum tek istediğim sorunumun çözülmesi, fakat muhatap bulacak kimse bulamıyorum.

Bir daha alışveriş mi, asla düşünmüyorum. Parasını da peşin ödemiştim kredi kartı ile peşin ödedik. Bunu bu şekilde yapıyorlarsa yani artık ben Allah'a havale ediyorum. Bunu burada bırakmayacağım. Başka yapabileceğim nerelere şikayet varsa her yere yapacağım. Genel merkezlerine kadar arayacağım. Birebir yaşadığım bir olaydır, yani muhatap yok.

Gelişme :

27 Ekim 10:29

Ekimin 14unde internet adreslerinden bir sipariş oluşturdum fakat adres yanlış girildiği için hemen akabinde müşteri hizmetlerini arayıp adresi düzelttim. Fakat kargoya verilince yine eski adrese yönlendirildi. Defalarca bakin altını çiziyorum defalarca arayıp yeni adrese istediğimi belirtmeme rağmen ve temsilcinin tamam düzelttik birkaç gunr gelecek yanıtı vermesine rağmen dun öğreniyorum ki ürün iadeye dönmüş. Ki kaç kez belirttim iadeye dönmesin ürünü istiyorum diye. Bu nasıl bir sistem bu nasıl. Bir işleyiş insani çileden ciakrtmak için elinizden geleni yapıyorsunuz gerçekten ben hakkımı helal etmiyorum madem temsilciyle çözülecek mesele değildi neden insan kandırır gibi tamam yönlendirdik gelecek uc güne gelecek BES güne gelecek diye oyaliosunuz insani? Bu kadar mı acizsiniz ufacık bir sorunu cozmekten. Nasıl bir sisteminiz var ayıp yahu. Bir müşteri olarak ürünün pesine ben düşüyorum aman iade dönmesinde alayım. Diye bir de kalkmış oradan iadeye dondu diyorsunuz. Yazıklar olsun kesinlikle bir daha alışveriş yapmam sakin kimse yapmasın asla tavsiye etmiyorum

  • - Görüntüleme
empty-star empty-star empty-star empty-star empty-star
0/5

Cevaplar

profile-icon Özge 23 Ekim 09:45

Hala ürün eski adreste bu nasıl çözüm sunmak bilemiyorum. O ürünleri müşteri olarak ben iadeye gelmesin diye alacağım diye kendimi paraladım burda ama nafile normalde benim değil ürünün size dönmemesi için sizin kendinizi paralamaniz gerekirdi hala yerimizde sayiyoruz. Müşteri temsilciniz perşembeye kadar bekleyin demişti e hani bugün cuma oldu gelen bir şey yok Bundan sonra gelse de umurumda değil ödediğim parayı geri verin yeter.

Civil Mağazacılık Logo Civil Mağazacılık 20 Ekim 14:20

Değerli Müşterimiz; Talebiniz hakkında Civil Mağazacılık Müşteri Hizmetleri sisteminde 117761320 nolu kaydınız açılmıştır. Yukarıda vermiş olduğunuz bilgiler kaydınızın içerisine eklenmiştir. Talebiniz ile ilgili çözüm sürecinin daha hızlı ilerleyebilmesi için her türlü bilgi ve taleplerinizi 4441231 numarasından müşteri hizmetlerimizi arayarak destek alabilirsiniz. Saygılarımızla Civil Mağazacılık A.Ş. Müşteri Hizmetleri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler