09 Haziran 2016
Yorum Yap
#5683633

Citroen Kocaeli Özdağ Yetkili Servisi Şikayetçiyim

10 Nisan 2016 tarihinde yaptığım kaza sonrasında aracımı Citroen özdağ servise çektirdim. Ertesi gün sigorta işlemleri başladı. 15-20 gün kadar firmanın yavaşlığı yüzünden eksper süreci uzadı. Sonuçta aracımın 6 Mayıs 2016'da tamir sürecine başlandı.Önce 15 günde çıkar dediler. Sonra 1 ay oldu. Geçen hafta arayıp 10 haziran'da çıkacak dediler.
Bugün ben aradım. Yarın çıkacak mı diye? Ama öğrendim ki ustaları 1 haftadır izindeymiş. Araç yapılamamış.Citroen özdağ servisine bundan sonra asla araç bırakmam da, onların sayesinde Citroen araçta almam.

Orçun 1.795 Okunma

Cevaplar

  • Orçun10 Haziran 2016

    Sigorta şirketi tarafından 6 Mayıs da onaylanmıştır. Peki neden bu kadar uzun onay sürmüştür. çünkü firma önce 14500 TL fiyat vermiştir. Daha sonra sigorta başka teklifler almıştır. Hatta daha uygun bir servisden daha düşük bir teklif onaylanmıştır. Aracım başka servise çekilecekken firma o paraya bizde yaparız demiştir. Biraz önce de arayıp arka panel değişecekti ama Türkiyede bulamadık, onarım yapılacak haberini vermiştir. Hayırlısı ile aracımı alıyım. Daha detaylı bir cevap yazacağım.

  • Citroen Temsilcisi10 Haziran 2016

    Sayın şikayetvar.com yetkilisi, Bu mesajın tarafımıza aktarılması hususunda gösterdiğiniz destek için teşekkür ederiz. Anılan aracın hasar onarımı 11 Mayıs 2016 tarihinde sigota şirketi tarafından onaylanmıştır. Arka panelin onarımı uzun sürdüğü için hasar onarım süresi uzamıştır. Önümüzdeki hafta sonunda kadar aracın onarımının tamamlanarak müşterimize teslim edilmesi planlanmaktadır. Bilgilerinize sunar, iyi çalışmalar dileriz. Citroen Dialog

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler