Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.

Citroen C3 2020 1.2 Puretech (P1338 Arızası) İlgisizlik

Arda
21 Nisan 17:03
6.957

Citroen C3 2020 1.2 Puretech aracımı 75.000 km bakımı için yaklaşık 2000 km öncesinden Citroen yetkili servisi olan Nazer Otomotiv’ e götürdüm. Erken götürme sebebim yaşamış olduğum motor arızası idi (Araç çalıştırıldığı zaman motor arızası verip, motoru kapatıyor ve o sırada sadece fanı çalıştırıyor. P1338 hata kodu.). Yetkili servis ile görüşüp, sorunumu detaylıca anlattım. Aracımı iki gün sonra teslim aldığımda bana verilen bilgi “ Aracınızda geçici arıza görüldü, arıza tekrardan detaylı incelenmeli “ oldu. Kısaca aracımdaki hatanın kodunu obd cihazını bağlayıp silmişler. Herhangi bir mekanik işlem yapılmayıp bana detaylı bilgi veremediler. Ve üstüne tekrardan aynı sorun ile karşılaşmam durumunda benim tekrardan yetkili servise gelmem gerektiği söylendi. Aradan 4 veya 5 gün geçmeden şaşırmadığım bir durum yaşandı ve tekrardan aynı hata ile karşılaştım. Bu yaşanan durum ile ilgili genel merkezi aradığımda benim servise gitmem gerektiği söylendi, ben de tekrar tekrar servise gidip boş para vermemek istediğimi söyledim. Sadece “ haklısınız beyefendi” diye geçiştirildim. Verdiğim binlerce lira bakım parası sorunun çözülememesi ile birlikte boşa gitti kısacası.

Citroen C3 2020 1.2 Puretech (P1338 Arızası) İlgisizlik

Citroen C3 Şikayetleri

Citroen Marş Motoru Arızası

Levent
12 Temmuz 2023 10:25
5.955
#C3
1 Destek
1

Citroen Eskişehir Otomatik Araç Bakım Şikayeti

Fatma
05 Nisan 18:10
4.312
#C3
Citroen Eskişehir Otomatik Araç Bakım Şikayeti

Citroen C3 Hayal Kırıklığına Uğrattı

Hasedan
20 Şubat 12:45
618
#C3
Tüm C3 Şikayetlerini Gör
profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .

7 Yorum

Cem

Merhaba problemi nasıl çözdünüz sorun nereden çıktı bilgi verebilir misiniz

Yegana

Merhaba, aynı problem bizde yaşıyoruz, Citroen c3 2017 model, motor arızası verip motor kapatıyor ama o sırada fanı çalışıyor. Servis sorunu çözemiyor. Sizin sorun nasıl çözüldü? Teşekkür ederim önceden.

Mert

Merhaba 2 gündür aynı sorunla karşılaşıyorum 2020 shine s Edition paket yeni aldım 90 bin km 1 hafta olmadı hevesim kursağımda kaldı ustalara baktırdım beyne baktılar bulamıyorlar yetkili servisi gönderdiler nasıl bir yol izlemeliyim anlattıklarınızın aynısı ne yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim Citroen yetkili servise yakamı kaptırmak istemem çünkü sadece beyin kontrolü 2 bin tl dışarıda 200 TL aşırı pahalı biri dur demeli yazık

Faruk

Hocam aynı sorun bende de var detaylı bilgi almak istiyorum sizden numara verebilir misiniz

Mert

Problemi çözebildinizmi bende aynı şekilde mağdurum burda birbirimize yardımcı olalım

Arda

[email protected] Mail adresime yazarsanız numaramı vs verebilirim.

Faruk

Hocam aynı sorun bende de var sizden bilgi almak istiyorum detaylı konuşmak için numara verebilir misiniz

Benzer Şikayet Yaz