19 Nisan 2014

Citroen Garanti Kapsamındaki Onarım İçin Parça Ücreti Alıyor.

C-Elysee model aracımı 30 bin bakımı için servise bıraktığımda kalkışlardaki silkeleme şikayetimi ilettim. 4 gün sonra, volantta boşluk olduğu, volantın ve debriyaj setinin değiştiği ancak debriyajın garanti kapsamına alınmadığı söylenerek ücret istendi. Aracım arıza yapmamış olsa, daha 30 bin km'de ve ömrünün çok azını doldurmuş olan baskı-balatayı neden değiştireyim.

Bu apaçık volantdaki arızadan kaynaklanmıştır ve Tüketici Kanunu gereği garanti süresinde malın arızalanması halinde satıcı, işçilik, parça ücreti yada başka hiçbir ücret talep etmeksizin tamir ile yükümlüdür. Yasal yollardan hakkımı alacağım konusunda kuşkum yok, ancak firmanın bu yanlıştan dönmesi daha olumlu olacaktır.

Zafer 1.731 Okunma

Cevaplar

  • Zafer 21 Nisan 2014

    "debriyaj balatasında aşınma ve buna bağlı olarak volan yüzeyinde eğiklik" tespitiniz çok zorlama olmuş. Her aracın debriyaj balatası normal olarak aşınır ancak her aracın volan'ında eğiklik oluşmaz. Ayrıca yetkili servisin "volan içinde boşluk var" şeklindeki açıklamasını yalanlamanız da dikkat çekici. Garanti Bakım Kitabı'nın 5. sayfasında, Garanti Belgesinde ve Citroen.com.tr deki "Garanti kapsamı dışındaki konular" bölümünde açıkça belirtilmektedir ki: normal koşullar altında zamanla aşınan debriyaj balatası ve benzeri parçalar kullanım ömrüne bağlı olarak ve arıza halleri dışında değiştirilmesi garanti dışındadır. Arıza durumunda bundan söz edilemez! "debriyaj sisteminin üretici garantisi kapsamında değerlendirilmesi" nin mümkün olup olmadığına sizin yorumlarınız değil, Garanti Belgesi ve Tüketici Kanunu hükümleri karar verir. Ben haklı olduğuma ve yasal olarak hakkımı alacağıma inanıyorum. Tüketicilerin güvenini kaybetmeyi tercih ettiği için, nihai kaybeden Citroen olacaktır.

  • Citroen Temsilcisi21 Nisan 2014

    Sayın yetkili, Bu mesajın tarafımıza aktarılması hususunda gösterdiğiniz destek için teşekkür ederiz. Anılan araç, 15 Nisan 2014 tarihinde 31.992 Km’deyken “Kalkışta silkeleme ve titreme oluyor” beyanıyla Ulugöl Otomotiv’e giriş yapmıştır. Serviste gerçekleştirilen inceleme ve kontrollerde şanzımanın indirilerek volan debriyaj setinin detaylı olarak incelenmesine karar verilmiştir. Müşterimizden onay alındıktan sonra aracın şanzımanı indirildiğinde debriyaj balatasında aşınma ve buna bağlı olarak volan yüzeyinde eğiklik olduğu tespit edilmiştir. Debriyaj ve debriyajla bağlantılı parçalar, doğrudan kullanıcının müdahale edebileceği, kullanım ömrü kullanım koşullarına bağlı parçalardan olup, Kullanım ömrü, debriyaj kullanım sıklığına ve debriyaj pedalını bırakma şiddetine bağlı olarak değişmektedir. Kullanılabileceği kilometrenin üretici tarafından tayin edilebilmesi ve dolayısıyla belirli bir kilometre için garanti verilmesi mümkün değildir. Yukarıda anılan nedenlerden dolayı debriyaj sisteminin üretici garantisi kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bilgilerinize sunar, iyi çalışmalar dileriz. Citroen Dialog

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön