30 Haziran 2014

Citroen C4 Picasso Aracım 39000 km'de Hata Verdi.

Mayıs 2011'de Citroen C4 Picasso araç satın aldım. Mayıs 2014'de seyir halindeyken aracım hızlanamadığı için İnallar Otomotiv'e çektim. Termostat arızası diyerek yenisiyle değiştirdiler sorun devam edince motoru açmamız lazım diyerek astronomik bir ücret talep ettiler. Henüz 39000 km'de otomatik viteste kullanılan bir aracın bu tarz bir arıza yapmasının ancak üretim hatası olduğunu belirterek Baylas Oto ve İnallar Oto ile yaptığım görüşmelerde ücretsiz motor değişimi talep ettim. Talebim reddedildi. Kazanacağımı bildiğim halde davaların uzun sürmesinden dolayı dava açmayacağım.

Ümit 5.921 Okunma

Cevaplar

  • Ümit 30 Haziran 2014

    Bakımını 20000 km yerine 22000 km'de gerçekleştirdiğimizde servisiniz tarafından geç kaldınız 20000 km veya 1 yıl içerisinde getirecektiniz uyarısı yapılmamıştır. Rutin bakımı gerçekleştirilip TEST OK. verildikten sonra araç tarafımızca "servisinizin onayıyla" sorunsuz olarak teslim alınmıştır. Sonuçta sizin iddia ettiğiniz gibi geç götürülmüş olsa dahi araç en son sizin servisiniz tarafından bakımları yapılıp onaylanarak teslim alınmıştır ve tarafımıza geç getirdiğiniz için motoru zarar görür şeklinde bir açıklama yapılmamıştır. Ayrıca sizin iddianız şu manaya gelir; Arabanızı bakıma geç getirdiğiniz için motorunuz bozuldu bozulacak durumdaydı ama teknik servisimiz bakım yaptığında motorun bu durumunu göremedi ve bozulmak üzere olan aracınızın motoru 1 yıl daha sorunsuz çalıştı gibi bir anlama gelir ve bu tespitiniz hem servis istasyonunuzun yetersizliği açısından hemde akla mantığa aykırı olmasından dolayı son derece gülünçtür. Niteliksiz yakıt kullanımı iddianız ise tamamen mesnetsizdir. Birkaç kez benzin bitmek üzereyken aldığım farklı benzin istasyonları hariç araca yakıtı sürekli olarak en seçkin markaların istasyonundan aldım. Ayrıca servisiniz yakıtı kontrol ederek yakıt kaynaklı hiçbir sıkıntı olmadığını tarafıma belirtmiştir. Teknik servisiniz tarafından verilmesi gereken yukarıda ki detaylara sahip arıza tespit özeti ise tarafımıza verilmemiş ve aynen şöyle denmiştir. Motorda arıza var bunu tespit etmemiz için motor kapağını açmamız lazım ve bu işlemin ücreti 5000 TL. Bu apaçık bir taşra kurnazlığıdır çünkü götürdüğüm servis istasyonu kapağı açmadan basit bir kompressör testiyle tarafıma 4. pistonun çekmediğini "motoru bu sebeple" açmaları gerektiğini söylemiştir. Servisiniz tarafından 4. pistonun çekmediğinin söylenmeme sebebiyse gayet basittir başka bir servis istasyonuna götürmemi engellemek ve tamam kapağı açın sorunu bulun dememi beklemek yani hakedilmemiş ticari kazanc. Siz ne derseniz deyin bu üretimsel bir arızadır ve firmanız herşey satana kadardır mantığıyla hareket etmektedir. Servise geç getirilmiş olması ise sadece ekmeğinize yağ sürmektedir ve bu durumu bahane ederek üretimsel bir arızanın üstünü örtme gayretindesiniz. Merak etmeyin cebinizden beş kuruş para çıkmayacak aracımın tamirini servisinizin motor kapağı açma bedelinin yarısından da aşağıya gerçekleştirdim. Ayrıca servisinize hiçbir arızası olmadığı halde termostat değişimine yani yanlış arıza teşhisinize de bedavadan 378 TL para verdim. Yukarıda ki kopyala yapıştır mesajınız ise akıl sahiplerince sadece sorunun çözümüne yönelik olmayan bir mesaj/mazeret olarak algılanacaktır. Son olarak şunu söyleyeyim CITROEN' mi? Baylas distribütörü olduğu sürece BİR DAHA ASLA.

  • Citroen Temsilcisi30 Haziran 2014

    Sayın yetkili, Öncelikle, bu mesajın tarafımıza iletilmesi hususunda gösterdiğiniz destek için teşekkür ederiz. Anılan araç, 07 Mayıs 2014 tarihinde, “Motor kontrol lambası yanıyor” beyanıyla İnallar Otomotiv’e giriş yapmıştır. Serviste gerçekleştirilen diagnostik incelemelerde P0597ve P1336 ve P1340 numaralı hata kodlarının kayıtlı olduğu ve radyatör fanının sürekli çalıştığı görülmüştür. Parça değişimi yapıldıktan radyatör fanındaki sürekli çalışma sorunun giderildiği, ancak rölantide çalışırken tekleme sorunuyla karşılaşılmıştır. Bujiler sökülüp motor kompresyon basınçları ölçüldüğünde 4.silindirde kompresyon basıncının olmadığı motor yağı çubuğundan duman geldiği tespit edilmiştir. Motordaki hasarın detaylı olarak tespit edilebilmesi için öncelikle silindir kapağının sökülerek detaylı olarak incelenmesine karar verilmiştir. Ancak müşterimiz tarafından silindir kapağının sökülmesine onay vermediği için isteği doğrultusunda servisten teslim alınmıştır. Aracın periyodik bakımı, Garanti ve Bakım Kitapçığı içerisinde yer alan Citroen Bakım Programında ön görülen kilometre ve süreye uygun olarak gerçekleştirilmemiştir. 09 Mayıs 2012 tarihinde yaptırılması gereken yıllık bakımının 1 Yıl gecikmeli olarak 27 Mayıs 2013 tarihinde yaptırıldığı tespit edilmiştir. Diğer yandan C4 Picasso model araçlarımızın motorlarında genel olarak yaşanan seri bir üretim hatası bulunmamakta olup, aracınızda yaşadığınızı belirttiğiniz sorunun tam olarak üretici hatasından kaynaklandığı söylenemez. Anılan durum, niteliksiz yakıt kullanımı ve periyodik bakımlarının zamanında yaptırılmaması sonucu da oluşabilmektedir. Yukarıda anılan nedenlerden dolayı onarımın üretici garantisi kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bilgilerinize sunar, iyi çalışmalar dileriz. Citroen Dialog

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön