31 Aralık 2014

Citroen C4 Cactus Aracımın Balatasından Koku Geliyor.

Bir ay önce Citroen C4 Cactus 1.6 yarı otomatik aldım. Aldığımdan beri yokuşlarda dur kalk yapınca (5-10 kez) balata kokusu geliyor. Citroen Türkiye Teknik bu durumu kabul edip, Fransa'ya durumu ileteceklerini belirtti. Lütfen yeni Cactus sahipleri Citroen Türkiye'ye şikayetlerini belirtsin.
Almayı düşünenler bu konuyu Showroom'lara bildirsin. Test imkanı olanlar da yokuşta dur kalk denesin. İsteğim, Citroen Türkiye konuyu Fransa'ya yoğun bir şekilde iletmesi. Balatanın yeni koku yapmayan bir balata ile değişmesini istiyorum.

Mustafa 5.618 Okunma

Cevaplar

  • Mustafa 05 Ocak 2015

    Şikayetimi servise ilk belirttiğimde de yukarıda yazdığınız teknik açıklama yapıldı. Teknik olarak bilgim var. 15 yıldır otomobil kullanıyorum. Son 3 yıl Citroen c3 manuel vites kullandım ve hiç balata kokusu yaşamadım. Sorun, dik bir yokuşta 5 kere sakin ve dikkatli dur kalk yapılsa da balata kokusunun kolaylıkla yaşanması. Teknik uzman beyefendi ile de bu denemeyi yaptık. Başka Cactus test aracı ile de denediğimizde de aynı koku geldi. Konuyu Fransa ile paylaşacağını belirtti. İstanbul bol yokuşlu ve yoğun trafikli bi şehir. Bu kötü kokuyla sıkça karşılaşıyorum. Bu kadar tasarım ve teknolojik özelliklere sahip bir otomobilde böyle bi problemin normal olarak değerlendirilmesini açıkçası kabullenemiyorum.

  • Citroen Temsilcisi31 Aralık 2014

    Sayın yetkili, Öncelikle, bu mesajın tarafımıza iletilmesi hususunda gösterdiğiniz destek için teşekkür ederiz. Müşterimizin aracında yaşadığını belirttiği “Yokuşlarda sık dur/kalk yapınca balata kokusu gelmesi” beyanı üzerine Teknik Uzmanımız tarafından detaylı olarak incelenmiştir. Gerçekleştirilen inceleme ve kontrollerde debriyaj sisteminden kaynaklı ve yapısı gereği manuel şanzımana sahip bir araçta da görülebilecek baskı/balata zorlanması sonucu ısı ve kokunun açığa çıkma durumu olduğu tespit edilmiştir. Koku yapmayan bir balata ile değişimini gerektiren üretici kaynaklı bir sorun değildir. C4 Cactüs 1600 cc hacimli dizel motora sahip araçlarımız, ticari ismi ETG olan Otomatikleştirilmiş 6 İleri olan mekanik şanzımanla donatılmıştır. Otomatikleştirilmiş mekanik şanzımanlı araçların klasik mekanik şanzımanlı araçlardan farkı; araç hızına ve kullanıcının gaz pedalı yoluyla ilettiği hareket talimatlarına göre debriyaja basan / vites değiştiren bir üniteye sahip olmasıdır. Yoğun trafikte ve yokuş yukarı kalkışlarda kararsız gaz verme hareketi ve frene basmadan, gaz pedalına hafif basarak aracın sabit bir pozisyonda tutulmaya çalışılması veya çok düşük hızlarla ilerlemeye çalışmak yarım debriyajla çalışmasına neden olmaktadır. Bu durumu koku ve kaçırma gibi emarelerle belli eder. Yarım debriyaj durumunda, debriyaj balatasının, baskı plakasının ve volan dişlisinin sürtünmeye bağlı olarak aşırı ısınması ve deformasyon sonucunda kullanılmaz hale gelmesi kaçınılmazdır. Bilgilerinize sunar, iyi çalışmalar dileriz. Citroen Dialog

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön