13 Aralık 2014

Citroen Aracım Üretim Hatalı.

Şikayetimi daha önce de yazdım. Kronik tavan döşemesi lekesi ile ilgili teşekkür de yazdım fakat gördüm ki gerek yokmuş. Aracımın bagaj kapağı Daloğlu servisinde değişmişti. Fakat kapakta hayli ilginç üretim hatası olduğu bariz bir delik var. Servis bana kapağın değişeceğini fakat Baylas'tan onay alınması gerektiğini söyledi. Fakat Baylas onay vermemiş.

Değişen bagaj kapağındaki delik hata olsa da orijinal imiş. Cevap Citroen'e değil de onu taklit eden çakma bir firmaya yakışacak türden. Değişik bir bakış açısı ürünü bir cevaptı. İletişim hattınızda aynı kalitede. 18'den sonra arayan mesai bitti serzenişine hazır olmalı. Ayrıca ismi bende bir bayandan hala Cuma günü gün içi dönüş bekliyorum.

Aytaç Ö. 3.405 Okunma

Cevaplar

  • Aytaç Ö.16 Aralık 2014

    Bildirimi okuyanlar yanlış anlamasın lütfen.Citroen'in onarım teklifi deliğin kaynak ile doldurulup boyanması.Kabul etsem orjinal parça onarılmış işlem görmüş bir parça olacak.Kabul etmedim.Kimsenin kendi kusurunu başkasının feragatına ödetme hakkı yok.Bu ailemle birlikte kullandıklarım dahil sekizinci aracım.Diğer aile fertleri önerilerine benim yoğun baskım sonucu bu aracı almıştık.Bunu ne zaman değiştiririm bilmiyorum ama net bildiğim ne dokuzuncu nede sonraki araçlarım Citroen olacak.Saygılarımla.

  • Citroen Müşteri Temsilcisi15 Aralık 2014

    Sayın yetkili, Bu mesajın tarafımıza aktarılması hususunda gösterdiğiniz destek için teşekkür ederiz. Müşterimiz aracında yaşadığını belirttiği durumla ilgili temas kurulmuş olup, Müşteri İlişkileri Yetkilimiz tarafından ekte resmi yer alan deliğin ücretsiz onarımı hususunda gerekenin yapılacağı bilgisi verilmiştir. Bilgilerinize sunar, iyi çalışmalar dileriz. Citroen Dialog

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön