28 Nisan
#11901472

İstanbul Avlu34 AVM Cinemaximum Personel Kalitesi!

İstanbul Avlu34 Arnavutköy Cinemaximum 27.04.2019 tarihinde saat 21 sularında almış olduğum bilet 28.04.2019 tarihi içindi. Salon 5 16:30 3D alt yazı seçenekli seans için bilet kesildi. Ertesi günü bilet yanlış kesilmiş ve beni gitmek istediğim seansa alamayacaklarını söylediler. Personel memnuniyetsiz tavırlar içerisinde bilet iademi yaptı, ben 20:15 seansı için değişiklik istedim. Özür dilenmesi yerine o zaman bilet fiyatından fazlasını ödersin şeklinde yanıt verdiler. Gerçekten böyle bir manzara ile daha önce Cinemaximum firmasında yaşamamıştım. Personel kalitesi fiyattan çok daha önemli!

Baha Baha 5.927 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Baha26 Temmuz

    Cinemaximum tarafından mail adresime ulaşmış bir e posta görüntüleyememekteyim. Lütfen tarafıma telefon ile ulaşılmasını rica ederim.

  • Cinemaximum Temsilcisi26 Temmuz

    Sevgili şikayetvar sitesi takipçileri ve yönetimi, Şikayetvar.com internet sitesine iletilmiş olan bu mesajla ilgili inceleme yapılmış ve misafirimizin belirttiği e-mail adresi üzerinden kendisine ulaşılmıştır. (Misafirlerimizden junk/spam/gereksiz kutularını da kontrol etmelerini rica ederiz. Gönderilen e-postanın hata sebebi ile geri dönmesi halinde misafirimize arama sağlanacaktır.)Bilginize sunmak isteriz. Dilerseniz bize daha hızlı şekilde ulaşabileceğiniz aşağıdaki iletişim adreslerimizi kullanabilirsiniz: http://cinemaximum.com.tr/yorum-ve-oneriler Sevgilerimizle. CINEMAXIMUM MİSAFİR İLİŞKİLERİ

Ziyaretçi Yorumları