15 Eylül 2019
#12609384

Cinemaximum Zamanında Başlamayan ve Sürekli Bölünen Film

14.09.2019 tarihinde 2 kişi İstanbul Historia AVM'de bulunan Cinemaximum'da salon 8'de saat 19 'da başlayacak Hızlı ve Öfkeli filmi için bilet aldık. Filmin başlamasına beş dakika kala salona gittiğimizde bazı teknik aksaklıkların olduğu ve filmin geç başlayacağı söylendi. Yedide başlaması gereken film yaklaşık 40 dakika geç başladı. Bu tür teknik aksaklıklar ara sıra olabilir dedik ve hoş gördük. Daha sonra bilet aldığımız filmin başlamasını beklerken ''Sar Başa'' isimli filmi başlattılar. Salondan çıkıp görevliyi uyardık ve yaklaşık 10 dakika da doğru filmin başlamasını bekledik. Salonun klimasının çalışmamasından bahsetmeyeceğim bile. İlk perde bitti ve ikinci perde başladıktan yaklaşık 15 dakika sonra film dondu. Bütün öfkeli salon tekrar dışarı çıktık ve görevliye durumu söyledik ki bazı izleyiciler ellerinden gelse ya salondaki koltukları sökecek ya da oradaki görevliyi dövecekti.


Filmin tekrar başlaması 15-20 dakikayı buldu. Bütün salon homurdanarak filmi izliyorduk ki sanırım kamera şakası yapan çalışanlar filmi tekrar kesti veya Cinemaximum kalitesi yakışmayacak kalitede kullanılan ekipmanlar tekrar hata verdi ve film yeniden kesildi. Bu aşamadan sonra salondakilerin bir kısmı çıkıp kasıtlı olarak başka salonlardaki filmlere girdi. Biz iki arkadaş filmin sonunu izleyemeden sinirlenip çıktık. Onca şikayetimize rağmen ne verdiğimiz 63₺ geri iade edildi ne de yerine sinema bileti veya bu tür bir şey teklif edildi. O salonda oturan hiç kimse o gün verdiği bilet parası yüzünden iflas etmedi.


Cinemaximum 'da 10-15 müşteri artık onların salonununda film izlemeyecek diye iflas etmeyecek. Ancak bu kötü deneyimi önümüze gelen her yere şikayet edeceğimizden ve bütün dost, tanıdıklarımıza anlatacağımız şüphesiz. Bu problemleri mahalle arası bir sinemada yaşasak olabilir derdim ancak Cinemaximum'da bu sorunları yaşamak ve bunlar da yetmezmiş gibi hiçbir şekilde bu sorunların telafi edilmemesi büyük hayal kırıklığı yarattı.

Burak Burak 2.379 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Burak11 Ekim 2019

    17 Eylülde bu cevabı verdiniz sırf bu mesajı okuyanlara gösteriş olsun diye ama benim bir gün sonra gönderdiğim fişime karşılık ıban numarama herhangi bir iade yapmadınız.

  • Cinemaximum Temsilcisi17 Eylül 2019

    Sevgili şikayetvar sitesi takipçileri ve yönetimi, Şikayetvar.com internet sitesine iletilmiş olan bu mesajla ilgili inceleme yapılmış ve misafirimizin belirttiği e-mail adresi üzerinden kendisine ulaşılmıştır. (Misafirlerimizden junk/spam/gereksiz kutularını da kontrol etmelerini rica ederiz. Gönderilen e-postanın hata sebebi ile geri dönmesi halinde misafirimize arama sağlanacaktır.)Bilginize sunmak isteriz. Dilerseniz bize daha hızlı şekilde ulaşabileceğiniz aşağıdaki iletişim adreslerimizi kullanabilirsiniz: http://cinemaximum.com.tr/yorum-ve-oneriler Sevgilerimizle. CINEMAXIMUM MİSAFİR İLİŞKİLERİ

Ziyaretçi Yorumları