20 Ocak 2017
#7570402

Cinemaximum PNR Kodları Hakkında Yanlış Yönlendirme Var

Daha evvelden tarafıma gönderilen 1 PNR kodunu Cinemaximum müşteri hizmetlerini arayarak Akasya Park İmax'lerde geçerli olup olmadığını sordum. Görüştüğüm yetkili kodun geçerli olduğunu söyledi. Daha evvelden Cinemaximum'da benzer bir sıkıntı yaşadığım için, emin olmak adına bir daha aradım ve başka bir müşteri hizmetleri yetkilisiyle görüştüm. O da bana aynı cevabı verdi. Kendisine geçmişte bir sorun yaşadığımı, eğer gişe kodu kabul etmez ise ne yapacağımı sordum, o da tekrar müşteri hizmetlerini arayabileceğimi söyledi.


Akasya Park'a gidip PNR kodunu gişe görevlisine verdim , fakat kodun geçersiz olduğunu söyledi. bana yardımcı olmak yerine müşteri hizmetlerini arayabileceğimi söyledi. O sıra müşteri hizmetlerini aradım ve tam yarım saat telefona cevap veren olmadı. Aynı sıkıntıyı 2 kere yaşadım.

Halil Halil 685 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Halil19 Haziran 2017

    Firma gerekli hassasiyeti göstermiştir, teşekkür ederim. Fakat aynı sorunla gene karşılaştığımı belirtmek isterim.

  • Halil'in Teşekkür Mesajı26 Ocak 2017

    Firma samimiyetle konu ile ilgilenmiş ve sorunun çözümü için yardımcı olmuştur, teşekkür ediyorum.

  • Cinemaximum Temsilcisi26 Ocak 2017

    Sevgili şikayetvar sitesi takipçileri ve yönetimi, Şikayetvar.com internet sitesine iletilmiş olan bu mesajla ilgili inceleme yapılmış ve misafirimizin belirttiği e-mail adresi üzerinden geçtiğimiz günlerde kendisine ulaşılmıştır. Bilginize sunmak isteriz. Dilerseniz bize daha hızlı şekilde ulaşabileceğiniz aşağıdaki iletişim adreslerimizi kullanabilirsiniz: [email protected] http://cinemaximum.com.tr/yorum-ve-oneriler Sevgilerimizle. CINEMAXIMUM MİSAFİR İLİŞKİLERİ

Ziyaretçi Yorumları