14 Ekim 2019
#12780625

Cinemaximum Para İadesi Yapmıyor

05.10.2019 tarihinde Cinemaximum telefon uygulamasından online sinema bileti almak istedim. Kredi kartımdan para çekilmesine rağmen biletim görünmüyordu. Mail adresime de biletin onaylandığına dair bilgi gelmedi. Bunun üzerine şikayetimi bildirmek üzere telefonla aradım, kartımdan para çekilmediği söylendi, sistemde sorun olabileceği paranın geri iade edilebileceği söylendi. Ama herhangi bir geri ödeme yapılmadı.


Tekrar Cinemaximum site üzerinden talebimi ilettim. [email protected] üzerinden, "kart numaranızın ilk 6 ve son 4 hanesini, işlemin yapıldığı tarih ve tutarı paylaşmanız durumunda gerekli kontrolleri yapmak isteriz" şeklinde dönüş oldu. Bu bilgileri 08.10.2019 tarihinde paylaşmama rağmen herhangi bir dönüş olmadı. En kısa sürede tarafıma dönüş ve para iadesi yapılmasını istiyorum.

Üstün Üstün 1.851 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Üstün19 Kasım 2019

    Neden dönüş yapılmıyor? Nasıl bir firmasınız. Bu ne sorumsuzluk...

  • Cinemaximum Temsilcisi22 Ekim 2019

    Sevgili şikayetvar sitesi takipçileri ve yönetimi, Şikayetvar.com internet sitesine iletilmiş olan bu mesajla ilgili inceleme yapılmış ve misafirimizin belirttiği e-mail adresi üzerinden kendisine ulaşılmıştır. (Misafirlerimizden junk/spam/gereksiz kutularını da kontrol etmelerini rica ederiz. Gönderilen e-postanın hata sebebi ile geri dönmesi halinde misafirimize arama sağlanacaktır.)Bilginize sunmak isteriz. Dilerseniz bize daha hızlı şekilde ulaşabileceğiniz aşağıdaki iletişim adreslerimizi kullanabilirsiniz: http://cinemaximum.com.tr/yorum-ve-oneriler Sevgilerimizle. CINEMAXIMUM MİSAFİR İLİŞKİLERİ

Ziyaretçi Yorumları