Cinemaximum Ödeme Var Bilet Yok

Kortay Kortay24 Ekim 2019 15:13

Cinemaximum iPhone uygulamasından her zaman yaptığım gibi bilet satın alma işlemi yaptım fakat ödemeyi karttan çektikten sonra çıkan biletin hazır iyi seyirler sayfasında koltuk no. Ve referans no. Yazmayınca kontrol etme gereği duydum. Biletim gerçekten kesilmemişti. Satın aldığım koltuklar da hala boş görünüyor bilet alma sayfasında. İşin asıl vahim kısmı hiçbir muhatap bulamayışım.

Müşteri hizmetleri otomatik yanıt sistemi ve kaça basarsanız basın insana ulaşamıyorsunuz. Mars grubunu aradım 10 dakika hatta bekledim açan olmadı. Kısacası 54 TL'yi çektiler ama ortada ne bilet ne de muhatap var. Paramı nasıl geri alacağımı bilemiyorum.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Cinemaximum Logo Cinemaximum 31 Ekim 2019 14:18

Sevgili şikayetvar sitesi takipçileri ve yönetimi, Şikayetvar.com internet sitesine iletilmiş olan bu mesajla ilgili inceleme yapılmış ve misafirimizin belirttiği e-mail adresi üzerinden kendisine ulaşılmıştır. (Misafirlerimizden junk/spam/gereksiz kutularını da kontrol etmelerini rica ederiz. Gönderilen e-postanın hata sebebi ile geri dönmesi halinde misafirimize arama sağlanacaktır.)Bilginize sunmak isteriz. Dilerseniz bize daha hızlı şekilde ulaşabileceğiniz aşağıdaki iletişim adreslerimizi kullanabilirsiniz: http://cinemaximum.com.tr/yorum-ve-oneriler Sevgilerimizle. CINEMAXIMUM MİSAFİR İLİŞKİLERİ

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler