15 Nisan
#11847112

Cinemaximum Hediye Bilet Yalanı

Cinemaximum Mars Cinemaclub üyesiyim. Yoğun bir şekilde Cinemaximum sinemalarında film izliyoruz ailecek. İlgili firmadan 1 Mart 2019 'da 8 puan biriktiği ve 1 adet hediye bileti kullanabileceğim yönünde SMS aldım. Bugün Akasya Cinemaximum sinemasında bu hediye biletimi kullandırmadılar. Hem sinema gişesinde görüştüğüm Yetkili olduğunu belirten A** bey, hem de firmanın müşteri hizmetlerinde telefonda görüştüğüm U** bey tarafıma net bir bilgi veremedi.


Kullanılmayan puanların silindiği yönünde net bir tarih belirtmeden bilgi verdiler. 1 Mart'ta telefonuma gelen mesajda herhangi bir süreden bahsedilmiyor. Kaldı ki mesajın üzerinden sadece 1,5 ay geçti kullanmak istediğim bugün? Personel net bilgi veremedi, çözüm odaklı davranılmadı.

Ozlem Ozlem 800 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Cinemaximum Temsilcisi26 Nisan

    Sevgili şikayetvar sitesi takipçileri ve yönetimi, Şikayetvar.com internet sitesine iletilmiş olan bu mesajla ilgili inceleme yapılmış ve misafirimizin belirttiği e-mail adresi üzerinden kendisine ulaşılmıştır. (Misafirlerimizden junk/spam/gereksiz kutularını da kontrol etmelerini rica ederiz. Gönderilen e-postanın hata sebebi ile geri dönmesi halinde misafirimize arama sağlanacaktır.)Bilginize sunmak isteriz. Dilerseniz bize daha hızlı şekilde ulaşabileceğiniz aşağıdaki iletişim adreslerimizi kullanabilirsiniz: http://cinemaximum.com.tr/yorum-ve-oneriler Sevgilerimizle. CINEMAXIMUM MİSAFİR İLİŞKİLERİ

Ziyaretçi Yorumları