Cinemaximum Gold Class - Vadi İstanbul AVM!

Ekrem Ekrem12 Ocak 2019 19:44

12 Ocak 2019 cumartesi günü, İstanbul Cinemaximum Gold class salonu saat 14.00 Aquaman filmini Gold class solanda izlemek için 2 bilete 116 TL verdik. Gold class için özel gişe olanağı Cinemaximum sitesinde yazmasına rağmen burada yoktu. Olmadığı gibi de bu yoğunlukta 2 gişe görevlisi ile bilet satışı yapılıyordu. Uzunca bir bekleyiş sonrası istediğim koltuk boş gözükmesine rağmen sistemde sorun var dolu gözüküyor diyerek başka bir koltuğa bilet almak zorunda kaldım. Daha sonra gidip tekrardan istediğim yere değiştirmek istediğimde sistem hata veriyor dendi.

Patlamış mısırlar soğuk ve bayattı. Etkinlik sebebi ile ana baba günü olan Gold class sözde vip bekleme solonu pislik içindeydi. Tuvaletler şimdiye kadar gördüğüm en kötü ve pis Cinemaximum tuvaletleri. Salona geçince bir kez daha pişman olduk. Yerler pis, koltuklar ve masalar toz içinde. Durumu şikayet ettik, görevli bir bayan geldi, toplam 20 saniye filan yerleri öylesine süpürerek geri gitti.

Sinema ekranını küçüklüğü, ve salona giden koridor ışıklarının salona aydınlık yaratması ile 116 TL vererek gayet kötü bir Gold class deneyimi yaşamış olduk. Şimdi soruyorum. 4-5 bilet parası vererek başından sonuna hayal kırıklığı olan Gold class deneyiminden Cinemaximum yetkilileri haberdar mı? Bir kez gidip deneyimlediler mi? Bu kadar kötü bir hizmeti bu kadar yüksek paraya satarak Gold class hizmeti vermeye devam edecekler mi?

Son olarak, keyif almak ve güzel bir gün geçirmek için hafta sonunun yarısını sinemaya ayıran ve yüksek bedel ile bu kadar kötü deneyim satın alan bizler gibi sinemaseverler için somut bir adım olarak ne atacak?

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Ekrem 14 Ocak 2019 14:03

Merhaba, Özel gişe olmamasına yönelik bir cevabınızı göremedim. Ayrıca aksiyon alacağınıza dair açıklamalarınız mevcut, ne yazık ki kötü deneyimi geri getirmiyor. Dolayısı ile müşterilerinizi memnun edecek bir adım yok. Memnun kalmadığımı üzülerek belirtiyor, ve bunu sorun çözüldü olarak kabul etmiyorum. Bu kadar para vererek aldığımız Gold class deneyimi normal bir sinema biletinden daha kötü.

Cinemaximum Logo Cinemaximum 14 Ocak 2019 11:49

Sevgili şikayetvar sitesi takipçileri ve yönetimi, Şikayetvar.com internet sitesine iletilmiş olan bu mesajla ilgili inceleme yapılmış ve misafirimizin belirttiği e-mail adresi üzerinden kendisine ulaşılmıştır. (Misafirlerimizden junk/spam/gereksiz kutularını da kontrol etmelerini rica ederiz. Gönderilen e-postanın hata sebebi ile geri dönmesi halinde misafirimize arama sağlanacaktır.)Bilginize sunmak isteriz. Dilerseniz bize daha hızlı şekilde ulaşabileceğiniz aşağıdaki iletişim adreslerimizi kullanabilirsiniz: http://cinemaximum.com.tr/yorum-ve-oneriler Sevgilerimizle. CINEMAXIMUM MİSAFİR İLİŞKİLERİ

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler