Cinemaximum Filmin Yarıda Kesilmesi ve Müdür Yardımcısının Tavırları!

Selim Selim 3 yıl önce

Bugün Cinemaximum Gordion şubesinde film izlemeye gittim. Film 45 dk sonra kesildi. 10 dakika kadar karanlıkta bekledik. Sonra şikayet üzerine ışıkları yaktılar. Şikayet esnasında sabahta aynı sorunun yaşandığını öğrendik. Konuyla ilgili yetkili kişi olan müdür yardımcısı ile görüşmeye gittim. Kaba tavırlar ile karşılaştım.

Bu esnada teknik ilgili kişinin olmadığını öğrendim. Yani sorunu çözmeyi bilen birisi yok ama bekletiliyoruz. Tekrar film salonuna gittiğimde 15 dakika geçmişti. 5 dakika sonra bir kişi sorun 5 dakika sonra çözülecek dediler ve 5 dakika sonra da bilet tutarı iade edilecek dediler.

Sabah sorunun yaşandığı ortada iken bu salona nasıl bilet satılabiliyor? Yine sorunlu bir salon varken teknik ilgili neden yok sorularına müdür yardımcısı çok kaba cevaplar verdi. Şikayet edeceğimi söylediğimde "edersen et" diyebiliyor. Yeterli denetim ve yaptırım sanırım yok.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Cinemaximum Logo Cinemaximum 3 yıl önce

Sevgili şikayetvar sitesi takipçileri ve yönetimi, Şikayetvar.com internet sitesine iletilmiş olan bu mesajla ilgili inceleme yapılmış ve misafirimizin belirttiği iletişim adreslerinden geçtiğimiz günlerde kendisine ulaşılmıştır. Bilginize sunmak isteriz. Dilerseniz bize daha hızlı şekilde ulaşabileceğiniz aşağıdaki iletişim adreslerimizi kullanabilirsiniz: [email protected] http://cinemaximum.com.tr/yorum-ve-oneriler Sevgilerimizle. CINEMAXIMUM MİSAFİR İLİŞKİLERİ

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler