03 Nisan 2018
Yorum Yap
#10299303

Cinemaximum Çalışanların İsteği Üzerine Şikayet Yazdım

30.03.2018 tarihinde film izlemeye girdim. 2 adet kitabım olduğu poşetimi salonda unuttum. Fark edince (ortalama çıkıştan yarım saat sonra) hemen aradım güvenlik görevlisi kapandığını ulaşamayacağını yarın gelince alabileceğimi söyledi. Sabah gittiğimde çalışanlar ''burada öyle kitaplar yok, temizlik personelleri atmış olabilir git bizi şikayet et'' şeklinde bir konuşmayla yaklaştılar. Ne uygun üslup ne de yardım olmadı. Ayrıca kayıp eşyalara ait sistem yok mu? İnsanlık hali her şeyi unutabiliriz. Gerektiğinin yapılmasını arz ediyor, konu çözülene kadar peşini bırakmayacağımı belirtmek istiyorum (Tepe Nautilus - Cinemaximum).

Seda Seda 459 Okunma Yorum Yap

Cevaplar

  • Seda24 Ağustos 2018

    Kitaplarım hala yokkkkkkkkkk... Lanet olsun size de sinemanıza da hediyeydi onlar

  • Seda09 Nisan 2018

    Bu KAdar basit olmamalı sinemanızı tekrar kullanmayacağım ve çevremin de gelmesini engelleyeceğim. BİMER CİMER Tüketici Hakları dahil her yola başvuru yapacağım. Üslupsuz konuşan çalışanlar bedelini ödemeli.!

  • Cinemaximum Temsilcisi09 Nisan 2018

    Sevgili şikayetvar sitesi takipçileri ve yönetimi, Şikayetvar.com internet sitesine iletilmiş olan bu mesajla ilgili inceleme yapılmış ve misafirimizin belirttiği e-mail adresi üzerinden kendisine ulaşılmıştır. (Misafirlerimizden junk/spam/gereksiz kutularını da kontrol etmelerini rica ederiz. Gönderilen e-postanın hata sebebi ile geri dönmesi halinde misafirimize arama sağlanacaktır.)Bilginize sunmak isteriz. Dilerseniz bize daha hızlı şekilde ulaşabileceğiniz aşağıdaki iletişim adreslerimizi kullanabilirsiniz: http://cinemaximum.com.tr/yorum-ve-oneriler Sevgilerimizle. CINEMAXIMUM MİSAFİR İLİŞKİLERİ

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler