sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Cinemaximum Bilet Satışı Problemi!

Tolga Tolga8 ay önce

14/06 saat 14:42 tarihinde Beşiktaş lokasyonundan mobil uygulama üzerinden 15/06/2019 saat 14:45'e almak istediğim bileti mobil uygulama 14/06 olarak gönderdi. Çağrı merkezi'ı aradığımda bilet iptali istemediğimi yanlış tarihli gönderilen biletin bir gün sonrası aynı saat ve tarihe alınmasını istememe rağmen seanstan bir saat kala iptal yapabildiklerini söyleyerek 80TL'mi alıkoymaya çalışan Cinemaximum firmasını kınıyorum. İnsanların 80 TL'sine mi ihtiyacınız var. 14/06 ve 15/06 tarihindeki iki salon da bomboş tek bir koltuk bile satışta değil ancak iptal edemeyeceklerini belirtiyorlar. Ben ise biletimin iptalini değil, ertesi günü aynı yer, aynı seansa değiştirilmesini talep ediyorum. Bilet alımını yaptığım saat telefonun üstteki saatten görülebilir.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Cinemaximum Logo Cinemaximum 7 ay önce

Sevgili şikayetvar sitesi takipçileri ve yönetimi, Şikayetvar.com internet sitesine iletilmiş olan bu mesajla ilgili inceleme yapılmış ve misafirimizin belirttiği e-mail adresi üzerinden kendisine ulaşılmıştır. (Misafirlerimizden junk/spam/gereksiz kutularını da kontrol etmelerini rica ederiz. Gönderilen e-postanın hata sebebi ile geri dönmesi halinde misafirimize arama sağlanacaktır.)Bilginize sunmak isteriz. Dilerseniz bize daha hızlı şekilde ulaşabileceğiniz aşağıdaki iletişim adreslerimizi kullanabilirsiniz: http://cinemaximum.com.tr/yorum-ve-oneriler Sevgilerimizle. CINEMAXIMUM MİSAFİR İLİŞKİLERİ

profile-icon Tolga 7 ay önce

Hala geri ödemeyi yapmayan ve müşterisinin parasını gasp eden Cinemaximum firmasına yazıklar olsun. Aldığınız her kuruşun insanların cebinden çaldığınız paradan farkı yoktur.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler