Cevaplar

Cinemaximum Logo Cinemaximum 10 Aralık 2019 10:28

Sevgili şikayetvar sitesi takipçileri ve yönetimi, Şikayetvar.com internet sitesine iletilmiş olan bu mesajla ilgili inceleme yapılmış ve misafirimizin belirttiği e-mail adresi üzerinden kendisine ulaşılmıştır. (Misafirlerimizden junk/spam/gereksiz kutularını da kontrol etmelerini rica ederiz. Gönderilen e-postanın hata sebebi ile geri dönmesi halinde misafirimize arama sağlanacaktır.)Bilginize sunmak isteriz. Dilerseniz bize daha hızlı şekilde ulaşabileceğiniz aşağıdaki iletişim adreslerimizi kullanabilirsiniz: http://cinemaximum.com.tr/yorum-ve-oneriler Sevgilerimizle. CINEMAXIMUM MİSAFİR İLİŞKİLERİ

profile-icon İzzet 08 Aralık 2019 18:06

Türkiye'de şikayet edilmelerine rağmen hiçbir şekilde eyleme geçmeyen veya standard kuru bir metin yazarak konuyu takip dahi etmeyen firmalar var. Bu neden ile, en azından şikayeti takip ederek sonuçlandırdığı için Cinemaximum firmasına teşekkür ederim.

profile-icon İzzet 08 Aralık 2019 18:04

07.12.2019 tarihinde Müşteri Hizmetlerinden farklı saatlerde 4 kere telefon ile arandım ve sonuncu görüşmede e-bilet döküm alımı gerçekleştirilebildi. Keşke bu husus daha önce Müşteri Hizmetlerini aradığımda geri aranarak çözülebilseydi. Ancak sikayetvar.com sitesine yazarak şikayet ettiğimde takibe alınarak çözüldü.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler