25 Ağustos
#12481207

Cin Cin Elektronik Müşteri Yanıltma

Konya Çin Çin Elektronik Turkcell bayilerinden azize şubesine gidip Turkcell hat hakkında bilgi alınmış tüm yerde aynı şartlarda ki hatların fiyatı aynı mı diye sorulmuş evet cevabı alınınca bu kez 2 adet satın alınmıştır. Birim fiyatı 125×2=250₺ ödenmiştir.


Aynı firmanın Kulesite ve Kentplaza bayiilerine sorulmuş 100 ₺ cevabı alınınca bir hat satın alıp şube aranmış yetkili arkadaş tarafından hedeflerini gerçekleştirmek için mevcut satış fiyatı yükselttikleri öğrenilmiştir. Bu açık şekilde müşteriyi yanıltma statüsü girmektedir. Firma aranmış koordinatör tarafında hiçbir dönüş yapılmamıştır.

Atakan Atakan 1.248 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Cin Cin Elektronik Temsilcisi08 Eylül

    “Değerli müşterimiz; Şikayetinize konu incelenmiş olup; şubelerimiz arası fiyat farklılıkları olmadığını hatalı anlaşılmalar veya bilgi eksikliği olduğunu düşünmekteyiz. İlgili işlem için yasal hakkınız doğrultusunda iade işlemi başlatabileceğinizi; şikayetiniz dikkate alarak daha hassas olacağımızı, beyan ederiz. Bu doğrultuda anlayış ve iyi niyetinize sığınarak teşekkürlerimizi sunarız. Bizi tercih ettiğiniz için teşekkürler.”

Ziyaretçi Yorumları