Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.
5
Çözüldü

Çilek Mobilya Ürün Değişimi Yapılmıyor

profile
31 Ekim 2022
3.081
Ayşe'nin Teşekkür Mesajı
“Alışveriş yaptığım mağaza ile ilgili fikirlerim hala aynı olmakla birlikte Çilek müşteri hizmetlerinden sorunumla yakından ilgilenen Ö**** Hanıma çok teşekkür ediyorum. Ayrıca ürünlerdeki sıkıntılarımızda teknik servis tarafından giderildi.”

Forum Ankara Çilek odasından 03/10/2022 tarihinde trio model bazalı karyola, 3 kapaklı gardırop, çalışma masası, kitaplık, şifonyer, yatak örtüsü ve aydınlatma ürünlerini 26.500 TL karşılığı aldım. Ürün evime teslim edildikten sonra yatak örtüsünün küçük geldiğini mağazaya bildirdim büyük boyuyla değişim yapılmasını talep ettim. Ayrıca satın alma aşamasında ürünün büyük boyunun da olduğunu söyledim aldığımız bazaya uygun olan ölçünün bu olduğu söylendi güvenerek aldık. Mağaza müdürü s*** kesinlikle çözüm odaklı değil satmaya bakıyorlar sadece sattıktan sonra asla ilgileri yok. Mobilyalar da sıkıntılı olan yerler var kendilerine video atmam istendi attım onlara da cevap yok. Ben bütün ürünlerin iadesinin alınmasını istiyorum. Belli ki burada sıkıntı yaşadığımız zaman muhatap bulamayacağız.

Çilek Mobilya Logo
31 Ekim 2022 08:24
Ayşe
12 Ocak 01:43

Alışveriş yaptığım mağaza ile ilgili fikirlerim hala aynı olmakla birlikte Çilek müşteri hizmetlerinden sorunumla yakından ilgilenen Ö**** Hanıma çok teşekkür ediyorum. Ayrıca ürünlerdeki sıkıntılarımızda teknik servis tarafından giderildi.

Benzer Şikayetler

Çilek Mobilya Yataktan Ses Gıcırtısı

profile
1 hafta önce
237

Çilek Mobilya'dan 1 ay önce Ankara/ Yenimahalle Özevler mahallesinde bulunan Çilek mağazasından alınan genç odası takımının yataktan gıcırdama geliyor. Çocuğum gece sese uyanıp ağlıyor.! Gün geçtikçe gıcırdama sesi daha çok yükseliyor. Yatağın neresine dokunursanız ses geliyor. Aldığımız yer ile gör...

1

Çilek Mobilya'dan Alışveriş Pişmanlıktır

profile
2 hafta önce
214

Çilek Mobilya'dan (Ankara- İstanbul. Yolu Şb...) aldığımız ranzada 1 yıl sonra montajdan kaynaklanan (eksik vidalama ve kusurlu montaj) sorun sebebiyle teknik servis talebinde bulunduk. Garanti süresi devam ediyordu. Ancak bunun kullanıcı hatası olduğunu söyleyip, 1.010 TL ödememiz durumunda yapılab...

Çilek Mobilya'dan Alışveriş Pişmanlıktır
Çilek Mobilya'dan Alışveriş Pişmanlıktır
Çilek Mobilya'dan Alışveriş Pişmanlıktır
+2
profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .

1 Yorum

Enes

Ankara Forum AVM Çilek mağazası sadece satış odaklı düşünüyor. Ürün satıldıktan sonra ürünün arkasında durmuyorlar.

Üye marka, tüm şikayetlere geri dönüş yapmak ve müşteri memnuniyetini artırmak için platformda yerini alır. Şikayetvar hizmetlerini etkin bir şekilde kullanarak müşteri deneyimini sürekli iyileştirmeye çalışır.
Çilek Mobilya Şikayetvar üye markasıdır
Cevaplandı
Ortalama Cevaplama Süresi 11 dk 45 sn
Benzer Şikayet Yaz