Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.

Çilek Mobilya Ç**** Mobilya Yine Şaşırtmadı Garantili Ürüne Ücret Talep Etti

Feride
05 Nisan 16:19
169

Ç**** Mobilya'dan iki genç odası satın aldık; Romantic ve Elegance serileri. Teslimat süresi ve ürün eksikliği gibi birçok sıkıntı yaşadık. Ç**** Mobilya, bizi mağdur etti. Sonunda M******* Ç**** bizimle iletişime geçerek sorunlarımızı çözdü. Ancak şu anda dolaplardan birinin menteşesi sürekli yerinden çıkıyor ve diğer dolabın alt orta ayağı oynamış durumda. Servisten gelen çalışanlar, ürünün yerinin değiştirilmesi halinde garanti dışına çıkacağını belirtiyorlar. Ürünün kurulumunun doğru yapıldığına dair bir fotoğrafları bulunmuyor. Müşteri hizmetleri, ayağın yerinden çıkmasının sürtme kaynaklı olduğunu ifade ediyor. Kendilerine evlerinde dolapların arkasını ve yanlarını silip silmediklerini sorduğumda, 'Tabii ki çekeceksiniz ama tek taraflı değil' şeklinde bir cevap alıyorum. Bana, ürünü tek başıma iteklediğim kanaatine varmışlar gibi davranıyorlar. Ç**** Mobilya'dan yüksek bir meblağ ödeyerek ürün satın alıyorsunuz ve garantili ürünün para karşılığı tamir edileceği söyleniyor. Defalarca yanıltıldık Ç**** Mobilya tarafından. Burada mesele vereceğim 400 TL değil. Bir mobilyacıda yaptırabilirim. Asıl sorun, müşteriye suç atıp ürünlerine sahip çıkmamalarıdır. Ayrıca Sincan şubesinden her sıkıntımızı ilettiğimizde, 'Bizimle alakalı değil, sevkiyat birimi bakıyor' diyerek bizi sevkiyat birimiyle muhatap olmaya zorluyorlar. Ürünlerini kendilerinden alıyoruz ama sorunları çözmeye gelince ilgisizler. Biz sürekli peşlerini koşuyoruz. Kendi odam için aldığım altı kapaklı dolabın yerini kaç kere değiştirdim, ancak bu markanın ürünleri gibi tek bir sorun yaşamadım. Ç**** Mobilya ile yaşadığımız durum pişmanlık verici.

05 Nisan 16:22 (Şikayetten 2 dakika sonra)

Değerli Müşterimiz, bildiriminiz tarafımıza ulaşmış olup konuyla ilgili müşteri hizmetleri yetkilimiz en kısa süre içerisinde size ulaşacaktır. Saygılarımızla, Çilek Müşteri Hizmetleri

Feride
05 Nisan 16:43

Müşteri hizmetlerinden gelen cevap aynı. Mobilya alacak olanlar şikayetleri görsünler ona göre karar versinler bizim gibi mağdur olmasınlar diye paylaşıyoruz. Ürününün peşinde olmayan markaya kanmayın. Mağazaları satana kadar bin dil döküp sonrasında başından atıyor. Bizler gibi mağdur olmamak için Çilek Mobilya'ya ugramayin.

profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .

Şikayetle İlgili Yorumlar

Benzer Şikayetler

Çilek Mobilya Zamanında Teslim Edilmiyor

Kazım
10 Haziran 11:19
79
1

Çilek Mobilya Teslimat Süresi 100 Gün

Ekin
03 Haziran 16:00
108

Çilek Mobilya Geç Teslimat (neredeyse 3 Ay)

Ali
08 Mayıs 13:07
347
1

Çilek Mobilya Çekmeköy'ün Sorumsuzluğu, Plansız Sevkiyat Süreçleri

Görkem
22 Nisan 18:56
451
Benzer Şikayet Yaz