16 Şubat 2017

Ciceksepeti.com Ölmüş Çiçekler ve Zamanında Ulaşmama, Üstüne Bir de İlgisiz Müşteri Hizmetleri

15.02.2017 tarihinde verdiğim siparişte (38537712) kişinin mesaisinin bitiş saatini özellikle belirtmiş olmama rağmen, ürünün geç ulaştırılması yetmezmiş gibi çiçeklerin hepsi solmuş, ölmüş bir halde ulaştırdı. Üstüne Çiçek Sepeti müşteri hizmetlerini aradığımda karşıma çıkan ilk müşteri temsilcisi sadece sözlü olarak özür dileyebileceklerini, bir şey yapamayacaklarını iletti, ikinci kez aradığımda bir şikayet kaydı oluşturup en kısa sürede geri döneceğini belirten temsilcinin ardından, bir gün sonra aradığım temsilci ise hiç böyle bir kayıt oluşturulmadığını belirtti.

Her yönüyle kötü bir sipariş deneyimi oldu, verdiğin paranın boşa gitmesine mi yanarsın, ilgisiz bir sorunu çözme yetkisi olamayan müşteri hizmetlerine mi, çiçeği alan kişiye rezil olmana mı?

Pınar 333 Okunma

Cevaplar

  • Ciceksepeti.com Temsilcisi23 Şubat 2017

    Merhaba, Siparişinizde yaşanan durumdan dolayı CicekSepeti.com ekibi adına tekrar tarafınızdan özür diler ayrıca üzgün olduğumuzu belirtmek isteriz.  Siparişiniz ile ilgili ayrıntılı inceleme başlatılmış, sorunun tekrarlanmaması için gerekli önlemler alınacaktır. Şikayetinize ilişkin tarafınız ile iletişime geçilerek gerekli görüşmelerimiz yapılmıştır. %100 müşteri memnuniyetini esas alabilmek, müşterilerinin beklentilerini ve isteklerini en doğru şekilde karşılayabilmek adına tüm süreçlerde sıkı bir kontrol sistemimizin olduğunu belirtmek isteriz. Saygılarımızla, CicekSepeti.com Müşteri İlişkileri 0850 222 00 79

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön