15 Şubat 2013

Ciceksepeti.com Teslimat Yapılmadı ve Çağrı Merkezi Cevap Vermiyor!

Çiçek Sepeti .com sitesinden 3338348 nolu sipariş verdim.14 Şubat da gitmesi için talep girdim. Talep girdiğim gün ve sonraki gün gün içinde 100 lerce kez aramama rağmen hatta bir aramamda artık inat edip 25 dakikadan fazla telefonda beklememe rağmen Müşteri Temsilcilerinden kimse telefonuma cevap vermedi sürekli otomatik cevap sisteminde beklemek zorunda kaldım.

Sözde bana gelen maillerde 14 Şubat tarihinde sabah 7:0 0da arabaya verildiği bilgisi verilmesine rağmen siparişim gün içinde varmadı. Siparişin okula gideceğini 14:00 a kadar gitmesi gerektiğini belirtmeme rağmen okul tatil olduktan sonra şu an yazdığımda saat 17:24 hala gitmedi ve hali hazırda çağrı merkezi de cevap vermiyor.

Uğur 24 Okunma

Cevaplar

  • Ciceksepeti.com Temsilcisi17 Şubat 2013

    Merhaba, İletmiş olduğunuz şikayete istinaden tüm araştırmalar tarafımızca yapılmıştır. Siparişinizde yaşanan aksaklıktan ötürü CicekSepeti.com ekibi adına tekrar tarafınızdan özür dileriz. Yaşanan bu olumsuz süreç ile ilgili tarafımızca gerekli tüm aksiyonların alınacağına emin olabilirsiniz. Tarafınız ile yapmış olduğumuz telefon ile iletişimimize istinaden, sürece ilişkin tüm aksiyonlarımız tamamlanmıştır. %100 müşteri memnuniyetini esas alabilmek, müşterilerinin beklentilerini ve isteklerini en doğru şekilde karşılayabilmek adına tüm süreçlerde sıkı bir kontrol sistemimizin olduğunu belirtmek isteriz. Saygılarımızla, CicekSepeti.com Müşteri İlişkileri 0850 222 00 79

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön