15 Şubat 2013

Ciceksepeti.com Siparişimi Zamanında Teslim Etmedi!

Ciceksepeti.com'a erken yola çıkar ümidiyle 3 gün öncesinden sipariş vermeme rağmen siparişimi zamanında teslim edemedi, ne müşteri temsilcisine ulaşabiliyorum ne de derdimi anlatacak bir yetkili bulabiliyorum.

İnternet sitesine her girdiğimde ve siparişi güncellediğim de siparişin "servis arabasına verilme saati" ve "öngörülen teslimat aralığı" 1 saat ileriye atıyor. Yani siparişle ilgili sitede verilen saatler de yanlış. Kaldı ki mailime gelen servis aracına yükleme saati olarak 13:09 olarak söylenmesine rağmen sitede her baktığımda 1 saat ileri atıyor. Bu mu sizin %100 müşteri memnuniyeti anlayışınız.

Bu konuyu tüketici mahkemesine de taşıyacağım.

Süleyman 40 Okunma

Cevaplar

  • Ciceksepeti.com Temsilcisi16 Şubat 2013

    Merhaba, İletmiş olduğunuz şikayete istinaden tüm araştırmalar tarafımızca yapılmıştır. Siparişinizde yaşanan aksaklıktan ötürü CicekSepeti.com ekibi adına tekrar tarafınızdan özür dileriz. Yaşanan bu olumsuz süreç ile ilgili tarafımızca gerekli tüm aksiyonların alınacağına emin olabilirsiniz. Tarafınız ile yapmış olduğumuz telefon ile iletişimimize istinaden, sürece ilişkin tüm aksiyonlarımız tamamlanmıştır. %100 müşteri memnuniyetini esas alabilmek, müşterilerinin beklentilerini ve isteklerini en doğru şekilde karşılayabilmek adına tüm süreçlerde sıkı bir kontrol sistemimizin olduğunu belirtmek isteriz. Saygılarımızla, CicekSepeti.com Müşteri İlişkileri 0850 222 00 79

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön